Pełnomorskie nie dopłyną

mar 13, 2015 | Szczecin

1sansiPrawdopodobnie w tym roku Szczecina nie odwiedzi żaden pełnomorski wycieczkowiec. Spodziewać się można natomiast około stu zawinięć cruiserów rzecznych. Sezon rozpocznie 1 czerwca wizyta statku Sans Souci.

Jeszcze w zeszłym roku zapowiadano przypłynięcie do Szczecina w sezonie 2015 oceanicznego cruisera Deutschland. Jednak jego armator – Reederei Peter Deilmann – ogłosił upadłość i odwołano wszystkie rejsy tego wycieczkowca. Mowa też była o wizycie statku Corinthian. Operatorem jednostki jest amerykańska firma Travel Dynamics International.

– Prosili o rezerwację nabrzeża 11 lipca, w godz. 8-17, ale na razie nie mamy potwierdzenia, że statek ten przypłynie – informuje Grzegorz Włoch z Polsteam Shipping Agency, spółki będącej agentem cruiserów przypływających do Szczecina, a należącej do grupy Polskiej Żeglugi Morskiej.

Dlatego oficjalnie w harmonogramie zawinięć na ten rok żadnego pełnomorskiego wycieczkowca nie ma. W ubiegłym roku gościły w Szczecinie trzy takie jednostki. Najwięcej zawinięć (12) było pięć lat temu. W przyszłym roku spodziewana jest wizyta brytyjskiego statku Braemar, który w Szczecinie już bywał.

Tymczasem do portów trójmiejskich pełnomorskie cruisery zawijają po kilkadziesiąt razy w sezonie.

– Dla nas konkurencją jest Warnemünde w Niemczech – zaznacza G. Włoch, który uważa, że Szczecin mógłby przyjmować po co najmniej 30 dużych statków pasażerskich rocznie.

Problemem jest jednak brak odpowiedniej infrastruktury: przy reprezentacyjnych nabrzeżach u stóp Wałów Chrobrego jest za płytko (7 m). Należy je przebudować, by mogły przyjmować jednostki o większym zanurzeniu, ale też dłuższe. Armatorzy oceanicznych cruiserów nie chcą bowiem korzystać z nabrzeży portowych. Dla części z nich zniechęcające jest samo położenie Szczecina, zbyt dalekie od morza.

Za to dość często zawijają tu cruisery rzeczne. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, można się spodziewać ok. stu zawinięć śródlądowych wycieczkowców. Sezon rozpocznie 1 czerwca wizyta statku Sans Souci. Ostatni zaś cruiser spodziewany jest 22 października.

(ek)

Źródło: 24kurier.pl