Otwarto drugie stanowisko w terminalu DCT dla megakontenerowców

paź 25, 2016 | Polskie nowości

1abct2dctdb

Port gdański od poniedziałku posiada drugie nabrzeże do przyjmowania największych kontenerowców pływających po oceanach. Inwestorzy z Australii oddali do użytku nabrzeże T2 w Deepwater Container Terminal (DCT) – w głębokowodnym terminalu kontenerowym znajdującym się w Porcie Północnym w Gdańsku.

Teraz możliwości przeładunkowe na obydwu zbudowanych przez DCT Gdańsk terminalach T1 i T2 wynoszą 3 mln kontenerów rocznie.

– Zakończenie tej inwestycji cementuje pozycję DCT jako największego terminalu kontenerowego na Bałtyku i umacnia pozycję Portu Gdańsk jako kluczowego portu w tym rejonie Europy – mówi Maciek Kwiatkowski, prezes zarządu DCT Gdańsk SA.

Nowe głębokowodne nabrzeże T2 o długości 650 metrów jest wyposażone w pięć największych na Bałtyku suwnic nabrzeżowych STS umożliwiających obsługę statków o pojemności ponad 20 tys. TEU (kontenerów). Z 15 zelektryfikowanymi suwnicami placowymi eRTG, wspomaganymi przez ponad trzydzieści ciągników, przyczyni się do podwojenia potencjału przeładunkowego DCT do 3 milionów TEU rocznie.

Budowa drugiego stanowiska dla kontenerowców rozpoczęła się na wiosnę ubiegłego roku. Inwestycja warta jest ponad 1 mld zł.

– Jest to dla nas jedna z najważniejszych inwestycji kapitałowych w Polsce – powiedział Paul Wojciechowski, ambasador Australii w Polsce. – Kapitału bardzo związanego z naszym społeczeństwem, bo inwestorem w fundusze emerytalne.

– Gdy zaczynaliśmy, niczego tutaj nie było – wspominał Grant Smith, dyrektor zarządzający Funduszu GIF II i członek rady nadzorczej DCT Gdańsk. – Dzisiaj możemy powiedzieć, że dzięki partnerstwu z polskim rządem, samorządem, z pracownikami DCT udało się coś wspaniałego wybudować. Jesteśmy dumni z tej inwestycji; będziemy ją wspierać w następnych latach.

– Tu współpracowało wielu ludzi, liczne organizacje, instytucje, interesariusze – mówił Cord von Lewinski, przewodniczący rady nadzorczej DCT Gdańsk. – Gdyby któregoś z tych elementów zabrakło, być może nic z tego, co teraz widzimy, co istnieje tu od 10 lat, by nie powstało. Ważni byli też klienci, którzy zawierzyli DCT Gdańsk, przekazali swe towary i ładunki tej firmie.

– Bardzo serdecznie gratuluję funduszowi realizacji tej inwestycji, bardzo dużej sprawności – pochwalił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – Życzę, byście takich przedsięwzięć urzeczywistniali w Polsce więcej.

 

Źródło: dziennikbaltycki.pl