Otwarcie nowej linii montażu statków w Remontowa Shipbuilding

maj 18, 2015 | SR SHIPBUILDING

1remontowa2015W czwartek, 14 maja 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding odbyło się uroczyste otwarcie nowej linii montażu statków wraz z nowoczesną suwnicą bramową.

Remontowa Shipbuilding założona została w 1945 roku. Stocznia posiada bogatą tradycję, a co za tym idzie doświadczenie w budowie statków różnych typów.

W ciągu siedemdziesięciu lat swej działalności stocznia zbudowała blisko 1000 nowoczesnych statków dla armatorów z całego świata.

Dziś – 70-cio letnia jubilatka jest największą stocznią produkcyjną w Polsce.

Aktualnie, równocześnie budowanych jest 18 statków różnego typu takich jak: statki do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego, promy pasażersko– samochodowe,  statki  towarowe, niszczyciel min oraz żaglowiec. Różnorodność oraz  mnogość jednocześnie  realizowanych projektów spowodowała konieczność unowocześnienia infrastruktury oraz podjęcia nowych inwestycji.

Jedną z nich jest nowa linia  montażu statków. Nowy ciąg technologiczny umiejscowiony równolegle  do eksploatowanej już od kilku lat pierwszej linii montażowej, będzie funkcjonował niezależnie od niej. Przeznaczony jest do montażu i  przesuwania  jednostek pływających z możliwością wodowania statków do 130 m długości. Zwiększenie ilości budowanych równocześnie jednostek  ułatwi samojezdna suwnica bramowa. Suwnica wyposażona jest w hydrauliczny system kompensacji drgań, który stabilizuje ją nawet podczas ruchu na nierównym podłożu. Dopuszczalne obciążenie robocze  suwnicy  wynosi 300 t. Urządzenie może być eksploatowane w temperaturze od -20o C do +40o C, dzięki własnemu oświetleniu również w nocy.

Remontowa Shipbuilding S.A. jest jednym z najpopularniejszych pracodawców na Pomorzu.  Wypełniony do końca 2016 roku portfel zamówień daje zatrudnienie ponad dwóm  tysiącom pracowników stoczni  oraz firm z nią kooperujących.  Nowa inwestycja zapewni nie tylko utrzymanie produkcji na dotychczasowym poziomie ale również zwiększy możliwości produkcyjne stoczni oferując wzrost zatrudnienia mieszkańcom Trójmiasta.

 

Remontowa Shipbuilding