OTWARCIE NOWEGO GMACHU BIBLIOTEKI – INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO

wrz 28, 2012 | Akademia Marynarki Wojennej

BibliotekjaW poniedziałek, 1 października, o godz. 11:30, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość otwarcia nowego gmachu biblioteki i centrum audytoryjno-informacyjnego. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Tuż po uroczystości, o godz. 12:00 nastąpi inauguracja roku akademickiego, po raz pierwszy w historii w nowym audytorium AMW. Na pierwszym roku studia rozpocznie ponad 1600 studentów.

Po uroczystym otwarciu nowego gmachu nastąpi krótka wycieczka po obiekcie. Będzie można zapoznać się z rozkładem biblioteki oraz nowinkami technicznymi, które zostały użyte w celu podniesienia jakości obsługi. Budynek powstał w ciągu niecałych 2 lat. W maju 2010 roku rozpoczęła się budowa Biblioteki Akademickiej wraz z Centrum Audytoryjno-Informacyjnym. Przedsięwzięcie finansowane było ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Całkowity koszt to ponad 36 mln złotych. Cały kompleks przybrał kształt litery L i powstał wokół parkingu uczelni. W pierwszej części umiejscowiono bibliotekę z czytelniami, księgozbiorami otwartymi, magazynami, częścią biurową, socjalną i techniczną. Nowa biblioteka akademicka będzie miała za zadanie podnieść jakość kształcenia studentów oraz zapewnić powszechny dostęp mieszkańcom Gdyni i okolic do literatury naukowej. Nowy gmach zabezpieczy i poprawi warunki przechowywania zasobów bibliotecznych AMW. Natomiast w części konferencyjnej przewidziano salę kongresową na 476 osób (z możliwością podziału na dwie po 238 osób każda). Cały budynek posiada kubaturę ponad 32 tysiące m3, i zajmuje powierzchnię całkowitą ponad 8600 m2. Łącznie w gmachu jest 1050 miejsc siedzących, a biblioteka może pomieścić do 485 tysięcy woluminów.

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego przejdzie do historii jako pierwsza w nowym audytorium AMW. Jednocześnie jest to rok 90-lecia morskiego szkolnictwa wojskowego. Uroczystość rozpocznie się przemówieniem rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej kontradmirała dr inż. Czesława Dyrcza. Następnie podczas immatrykulacji studenci złożą uroczyste ślubowanie i otrzymają indeksy. Inauguracja nowego roku akademickiego stanie się zarazem okazją do wręczenia odznaczeń i medali za szczególne osiągnięcia naukowe, a także nagród dla wybitnych nauczycieli akademickich i studentów. W czasie uroczystości ppor. mar. Katarzyna Kuc zostanie wyróżniona Szablą Honoru francuskiej  Akademii Marynarki Wojennej, którą w imieniu Komendanta wręczy attache obrony Francji płk Etienne Champeaux. Całość zakończy wykład inauguracyjny, który wygłosi kontradmirał w st. spocz. prof. dr hab. Antoni Komorowski na temat „90 lat polskiego, morskiego szkolnictwa wojskowego”. Po uroczystości w gmachu biblioteki obejrzeć będzie można wystawę fotograficzną o podobnej tematyce „90 lat pod biało-czerwoną banderą”.

Z marynarskim pozdrowieniem !!!

kmdr ppor. Wojciech Mundt

Autor zdjęcia: Krzysztof Miłosz