OT Port Świnoujście rozbuduje terminal AGRO

lis 21, 2023 | Polskie nowości

OT Port Świnoujście oraz POL INVEST PROJECTS podpisały umowę dotyczącą rozbudowy terminala AGRO o linię technologiczną wraz z dostawą urządzenia załadowczego na statki. Dzięki inwestycji roczne zdolności przeładunkowe dla zbóż w przekroczą dwa miliony ton. Wartość inwestycji sięgnie 40 mln zł.

Zawarcie umowy to wydarzenie niezmiernie istotne dla rozwoju Grupy Kapitałowej OT Logistics, zwłaszcza w obliczu rosnącego zapotrzebowania na przeładunki towarów agro w polskich portach. To też kolejny krok, który znacząco przyczynia się do przekształcenia OTPŚ w jeden z najbardziej nowoczesnych terminali realizujących przeładunki zbóż w sposób całkowicie zautomatyzowany. Dzięki inwestycji roczne zdolności przeładunkowe dla produktów agro w OT Port Świnoujście przekroczą dwa miliony ton, a oferowana rata załadunkowa w tym zakresie będzie najwyższą na polskim rynku – mówi Kamil Jedynak, Prezes OT Logistics.

Na podstawie podpisanej umowy spółka POL INVEST PROJECTS będzie odpowiedzialna za rozbudowę terminala AGRO w systemie zaprojektuj i zbuduj. Inwestycja będzie realizowana na Nabrzeżu Chemików. Terminal zyska linię technologiczną oraz urządzenie załadowcze na statki, które zostaną skomunikowane z istniejącym nowoczesnym magazynem płaskim posiadającym infrastrukturę do obsługi wagonów i samochodów. Planowo rozbudowa ma się zakończyć w drugiej połowie 2025 r.

Od pewnego czasu obserwujemy wzrostowy trend w obszarze logistyki produktów agro, który będzie impulsem do rozwoju polskich terminali w najbliższych latach. Odnotowujemy zwiększony popyt na przeładunki produktów tego segmentu i dostosowujemy nasze zdolności przeładunkowe i magazynowe, tak by móc go obsłużyć. Trend spowodowany jest z jednej strony wzrostem produkcji krajowej co przy równoczesnym spadku konsumpcji wewnętrznej powoduje konieczność skierowania nadwyżki na rynki zagraniczne – a z drugiej zwiększaniem się wolumenów tranzytu zboża z Ukrainy, który musi zostać obsłużony m.in. przez polskie porty – dodaje Kamil Jedynak.

Grupa OT Logistics poprzez realizowany program inwestycyjny podnosi konkurencyjność portów, zwiększa ich wydajność oraz obniża koszty operacyjne. Decyzje inwestycyjne mają również na celu zwiększenie uniwersalności portów Grupy ograniczając ich uzależnienie od koniunktury w poszczególnych grupach towarowych.

POL INVEST PROJECTS to firma konsultingowo- projektowo-wykonawcza specjalizująca się m.in. w budowie obiektów przemysłowych oraz technologicznych.

 

OT logistics