Opole. Żegluga towarowa wróci na Odrę. List intencyjny podpisany

paź 18, 2016 | Różne

1dunajodralaba

Podczas Kongresu Samorządowego, zorganizowanego wczoraj w Opolu, podpisano list intencyjny w sprawie wznowienia żeglugi towarowej na Odrze.

Sygnatariuszom dokumentu zależy na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu możliwości żeglugowych Odrzańskiej Drogi Wodnej. Dokument ma być również zaczątkiem współpracy na rzecz wykorzystania transportu rzecznego m.in. do przewozu węgla z kopalń śląskich do Elektrowni Opole.

Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w konsekwentne działania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz polskiego rządu w celu jak najszybszego przywrócenia regularnej żeglugi towarowej na śródlądowych drogach wodnych.

Na kongresie Samorządowym w Opolu pojawili się m.in. Mateusz Morawiecki – wicepremier i minister finansów, Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Jerzy Materna – sekretarz stanu w MGMiŻŚ oraz Grzegorz Witkowski – podsekretarz stanu w tym resorcie.

Oprócz przedstawicieli polskiego rządu wspomniany List podpisali również: Adrian Czubak wojewoda opolski oraz przedstawiciele PGE Polska Grupa Energetyczna i PGE Polskie Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

 

Biuro Prasowe MGMiŻŚ