Okręty NATO w Szczecinie

maj 4, 2023 | Polskie nowości

W piątek (05.05.) do Szczecina zawitają jednostki Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Aż pięć okrętów zacumuje u stóp Wałów Chrobrego oraz przy nabrzeżu ukraińskim. Choć nie będzie możliwości zwiedzania pokładów, to z pewnością warto udać się na nabrzeże, by zobaczyć przybyszów.

Wizyty robocze, takie jak ta, mają na celu nie tylko uzupełnienie zapasów i przygotowanie do kolejnych zadań, ale także rozwijanie przyjacielskich stosunków i wymianę doświadczeń. Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO odpowiada za utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi, poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. To niezwykle ważna misja, a ich obecność w Szczecinie pokazuje solidarność członków sojuszu i nasze bezpieczeństwo.

Ceremonia banderowa powitania okrętów odbędzie się około godziny 9:00 na Stacji Pilotów. Flagowy okręt zespołu, norweski HNoMS Nordkapp, zacumuje przy nabrzeżu ukraińskim, natomiast cztery pozostałe jednostki i pilotujący je ORP Drużno znajdą się u stóp Wałów Chrobrego. Cztery okręty obrony przeciwminowej to głównie niszczyciele min: belgijski BNS Bellis, estoński ENS Sakala, francuski FS Pegase oraz niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS Rottweil.

Okręty pozostaną w Szczecinie do poniedziałku 8 maja.

Fot. Facebook /Standing NATO Maritime