Około dwa tysiące osób odwiedziło w niedzielę Starą Rzeźnię

mar 25, 2015 | CSL

1stararzeznia1aKorzystając z pięknej słonecznej pogody, wielu mieszkańców Szczecina zdecydowało się w niedzielę skorzystać z zaproszenia wydawcy portalu mojalasztownia.pl – firmy CSL Internationale Spedition Spółka z o.o. do odwiedzenia oficjalnie otwartej w piątek Starej Rzeźni na Łasztowni, a tam obejrzenia pierwszego gruntownie odrestaurowanego budynku i uczestnictwa w imprezach zorganizowanych przez utworzoną przez CSL ogólnodostępną placówkę kulturalną pn. Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wielu zdecydowało się na spacer wzdłuż niedawno odnowionego Bulwaru Gdyńskiego, a następnie portowej Starówki, liczni zmotoryzowani zastawili swoimi pojazdami obszerny plac przy wiodącej do celu ulicy Zbożowej.

Zgodnie z zapowiedzianym programem, w samo południe dzieci zostały zaproszone przez kipiącą pomysłami wspólnej zabawy Kasię Brzozowską do poszukiwania, w towarzystwie szczecińskiej Syrenki, ukrytych skarbów i usłyszenia od znawcy tematu Jana Dębskiego wielu ciekawych informacji o Łasztowni i Starej Rzeźni. Z tego zaproszenia skorzystało kilkadziesiąt bardzo młodych poszukiwaczek i poszukiwaczy.

Wielu starszych gości pierwszą godzinę odwiedzin spędziło w obszernej sali Galeria 1andrzej pszeniczkaSzczecińska, słuchając młodych szczecińskich muzyków – uczniów szkół muzycznych i studenta Akademii Sztuki inaugurujących w Starej Rzeźni cykl koncertów pn. “Młode dźwięki Łasztowni”. Na zdjęciu po prawej nagrodzony gromkimi brawami, koncertujący akordeonista Andrzej Pszeniczka, uczeń z Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie.

Ci, którzy już obejrzeli budzące podziw pięknie odrestaurowane pomieszczenia budynku oraz eksponowane w nich wystawy fotografii uczestników pierwszego Photoday, pleneru malarskiego Port Malarski Moja Łasztownia, obrazki namalowane przez dzieci z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej na Łasztowni oraz liczne eksponaty i pamiątki świadczące o morskich i żeglarskich zainteresowaniach właściciela obiektu, gremialnie odwiedzali pomieszczenia najnowszej szczecińskiej restauracji Stara Rzeźnia z oryginalną Messą Kapitańską, chętnie zapoznawali się z wyjątkowym asortymentem książek i szczecińskich pamiątek oferowanych przez usytuowaną w holu głównym księgarnię Kubryk Literacki.

1iluzjonWszystkie zajęte miejsca siedzące w obszernej sali filmowej Iluzjon, wybuchy śmiechu i gromkie brawa najlepiej świadczyły o zainteresowaniu całogodzinnym występem świetnych szczecińskich komików – stand up’owców Bartka Marciniaka i Pawła Gąsowskiego.

Godzinę później, teraz w sali Galeria Szczecińska, brawami nagrodzeni zostali muzycy z Baltic Neapolis Orchestra za perfekcyjny koncert pięknych włoskich melodii.1balticn

Choć koncert Baltic Neapolis Orchestra miał być ostatnim punktem niedzielnego programu Dni Otwartych, wiele osób skorzystało jeszcze z zaproszenia dyrektor Laury Hołowacz do obejrzenia w sali filmowej Iluzjon kilku krótkich filmów pokazujących przebieg i ogromny zakres odbudowy pięknego zabytkowego obiektu oraz niektóre poprzedzające otwarcie Starej Rzeźni niektóre wydarzenia kulturalne odbyte pod patronatem CSL w trakcie trwającego blisko dwa lata remontu. Oklaski, podziękowania i często składane gratulacje najlepiej świadczyły o uznaniu dla inicjatywy przekształcenia byłej obory w elegancką siedzibę prywatnej firmy spedycyjnej, a jednocześnie w zachowującą architektoniczne piękno zabytkowego budynku, pełną życia przyportową placówkę społeczno-kulturalno-biznesową.

Żegnając licznych gości, inicjatorka tego wyjątkowego przedsięwzięcia, a zarazem współwłaścicielka firmy dyr. Laura Hołowacz zaprosiła do uczestnictwa w wielu przyszłych imprezach, ogłaszanych na naszym portalu ( www.mojalasztownia.pl )oraz na Facebook’u na stronach: www.facebook.com/rzezniaszczecin?fref=ts oraz www.facebook.com/MojaLasztownia?fref=nf , a od początku kwietnia do odwiedzania, już w pełni przygotowanej do przyjmowania swych gości, restauracji Stara Rzeźnia.

Tekst i zdj.

Zygmunt Kowalski

mojalasztownia.pl