Ograniczenia dla wędkarzy w portach

gru 8, 2016 | Polskie nowości

1abc259756 ryszard pakieser

Większe ograniczenia dla wędkarzy wprowadziło listopadowe rozporządzenie ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wcześniej zakaz połowów wędką w godz. 17-7 obowiązywał od 15 września do 31 grudnia w portach: Darłowo, Dźwirzyno, Kołobrzeg, Łeba, Rowy i Ustka. Teraz rozciągnięto go na wszystkie porty morskie i wydłużono do końca lutego.

Na obszarze morskich wód wewnętrznych, w granicach portów morskich nie wolno w okresie jesienno-zimowym wędkować od godz. 17 do 7 rano oraz prowadzić połowów metodą spinningową. Zakazane jest też stosowanie wędki z przymocowaną linką, „zakończoną więcej niż jednym przyponem uzbrojonym w więcej niż jeden haczyk o więcej niż jednym ostrzu”.

Przepis ma na celu rozwiązać narastający problem kłusownictwa wędkarskiego w portach morskich jesienią i zimą. W tym okresie szczególnie łatwo można pozyskać ryby, które intensywnie się gromadzą, aby przezimować w cieplejszych i głębszych wodach basenów portowych. Ostatnio nasiliło się tam kłusownictwo (połowy tzw. metodą na szarpaka, kaleczące ryby).

– Ograniczenia prowadzenia połowów wędkarskich dotyczą jedynie obszaru morskich wód wewnętrznych znajdujących się w granicach portów morskich – wyjaśnia Departament Rybołówstwa MGMiŻŚ, gdyż niektórzy sądzili, że zakaz obejmuje wszystkie morskie wody wewnętrzne.

Granicę portu szczecińskiego od północy stanowi Kanał Skolwiński. Od niego teren portu rozciąga się wzdłuż brzegów Odry do północnej części Trasy Zamkowej (na Odrze Zachodniej). Południową granicę wyznacza Parnica i baseny na południowym końcu Przekopu Mieleńskiego. Wschodnia zaś granica biegnie od nabrzeża Regalica na Odrze Wschodniej, poprzez wschodni brzeg Przekopu Mieleńskiego i Odry – na północ do końca wyspy Dębina. To oznacza, że przepis nie dotyczy m.in. Odry przy bulwarach Piastowskim i Gdyńskim.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

 

Źródło: 24kurier.pl