Odbudowa wielkiej stoczni? Litwiński za wsparciem dla mniejszych firm

kw. 30, 2015 | Polskie nowości

1Stocznia SzczecinskaTrzeba wyjaśnić u źródła, na co w branży stoczniowej można dostać unijne dotacje – tak spór o wsparcie przemysłu okrętowego pieniędzmi z Brukseli skomentował poseł PO Arkadiusz Litwiński.

Marszałek i wojewoda uważają, że UE będzie wspierać tylko firmy stoczniowe do 250 pracowników. Z kolei opozycja jest zdania, że można zdobyć fundusze na wskrzeszenie wielkiej stoczni.

– Należy to sprawdzić i powinni zrobić to politycy – powiedział w „Rozmowach pod krawatem” poseł PO Arkadiusz Litwiński. – Trzeba wyręczyć przedsiębiorców i pomóc im w gromadzeniu wiedzy. Oczywiście jeśli mają, a mają swoje kanały informacyjne, to mogą z nich korzystać. To jednak też zadanie dla administracji rządowej i samorządowej, która ma odpowiednie struktury i współpracuje na co dzień z Komisją Europejską.

Litwiński dodał, że on jest zwolennikiem wspierania mniejszych, prywatnych firm.

– Jak prześledzimy ścieżkę rozwoju niektórych organizmów gospodarczych w przemyśle okrętowym działających w tej chwili w Trójmieście, to one kilkanaście lat temu też były na podobnym poziomie rozwoju, a rozwinęły się. Ktoś chciał zaryzykować i wykonać wielki krok do przodu. Do tego samego zachęcamy szczecińskich przedsiębiorców gwarantując te same formy wsparcia, a nawet większe formy wsparcia niż w latach ubiegłych ze strony państwa i Unii Europejskiej – stwierdził Litwiński.

W tej chwili na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej działa około 50 firm – tak można przeczytać na stronie Szczecińskiego Parku Przemysłowego, spółki która zarządza tymi terenami.

 

Źródło:radioszczecin.pl