Obiecujące porozumienie w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa

maj 30, 2013 | Polityka Morska

oceana111111Wczoraj rano Parlament Europejski oraz Rada Ministrów ds. Rybołówstwa osiągnęły porozumienie w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb). Oceana pragnie pogratulować posłance Ulrike Rodust oraz Irlandzkiej Prezydencji wielkiego sukcesu, jakim jest zapewnienie, że nowa WPRyb przywróci zdrowy stan europejskich mórz.

“Parlament Europejski, po raz pierwszy biorący udział w kształtowaniu WPRyb, od początku był twardym orędownikiem ambitnej reformy. Dzisiejsze porozumienie pokazuje, że europejskie rybołówstwo jest w dobrych rękach z Parlamentem odgrywającym znaczącą rolę w opracowywaniu tej polityki i jej przyszłego wdrażania”, powiedział Xavier Pastor, dyrektor wykonawczy w organizacji Oceana.

Przyszła WPRyb będzie miała jasno postawione cele zapewniające, że zasoby ryb zostaną odbudowane powyżej poziomu, który pozwala wytwarzać maksymalny zrównoważony odłów (MSY), odrzuty nie będą dłużej tolerowane a sektor powoli przejdzie na bardziej zrównoważone metody połowów.

“Sukces każdej polityki zależy od dwóch czynników: tego, co w niej zapiszemy oraz jak te zapisy wdrożymy. Porozumienie osiągnięte dziś rano to krok w dobrym kierunku szczególnie w porównaniu z poprzednią WPRyb. Wspólna Polityka Rybołówstwa z 2002 roku mogła jednak być zapamiętana lepiej gdyby została prawidłowo wdrożona.Tym razem by polityka rybołówstwa UE stała się sukcesem, państwa członkowskie muszą zapewnić, że jej zapisy to nie jedynie puste obietnice,” dodała Hanna Paulomaki, kierownik Projektu Bałtyckiego w organizacji Oceana.

Nowe porozumienie musi jeszcze zostać zatwierdzone na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Nowy Europejski Fundusz Morski i Rybacki, odpowiedzialny za finansowanie sektora, wciąż pozostaje otwarty. Oceana apeluje by jego reforma była co najmniej tak ambitna jak uzgodnionej dziś WPRyb.