Nowe miejsca postojowe w portach Szczecin-Świnoujście – wykonawca wybrany

sty 14, 2014 | Port Świnoujście

1portszczecinptakPod koniec grudnia ub. roku Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał w Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie projektu  pn. „Budowa infrastruktury terminali portowych w Szczecinie i Świnoujściu – miejsca postojowe”.

Znany jest już wykonawca tej inwestycji. W dniu 24 grudnia 2013, w drodze przetargu ograniczonego, wybrana została firma Budimex SA, która podejmie się wykonania robót związanych z budową miejsc postojowych w portach w Szczecinie i Świnoujściu.

W ramach inwestycji, wybudowanych i zmodernizowanych zostanie w obu portach łącznie 5 placów postojowych o całkowitej  powierzchni 9,3 ha i liczbie miejsc postojowych 585, w tym dla pojazdów osobowych – 183. Nowe place dla ciężkich pojazdów powstaną w rejonach przeładunków drobnicowych i masowych w Szczecinie, a także na terminalu promowym w Świnoujściu i na wjeździe do Portu Handlowego w Świnoujściu. Dla potrzeb samochodów osobowych przebudowany zostanie istniejący plac postojowy (wraz z budową nowych miejsc postojowych) przy ul. Bytomskiej – w bezpośrednim sąsiedztwie budynku głównego ZMPSiŚ SA.

Inwestycja pozwoli na uporządkowanie ruchu kołowego, zwiększy bezpieczeństwo i jakość przeładunków oraz przyczyni się do poprawy konkurencyjności kompleksu portowego Szczecin-Świnoujście.

Projekt dofinansowany będzie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szacowany całkowity koszt inwestycji to 60,3 mln PLN, przyznana wysokość dofinansowania wynosi 51 mln PLN. Będzie to już szósta inwestycja w porcie Szczecin-Świnoujście, która uzyskała dofinansowanie ze środków budżetu Unii Europejskiej.

Prace budowlane rozpoczną się w połowie roku 2014, a termin zakończenia inwestycji planowany jest na rok 2015. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy z wybranym wykonawcą.