Niszczyciel US Navy zestrzelił nad Morzem Czerwonym 14 dronów wystrzelonych przez rebeliantów Huti z Jemenu

gru 18, 2023 | Polskie nowości

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney (DDG 64) zestrzelił w sobotę nad Morzem Czerwonym 14 dronów wystrzelonych przez rebeliantów Huti z Jemenu – poinformowało Centralne Dowództwo Sił Zbrojnych USA.

We wczesnych godzinach porannych czasu jemeńskiego amerykański niszczyciel rakietowy USS Carney (DDG 64) klasy Arliegh Burke, operujący na Morzu Czerwonym, dokonał udanej operacji zestrzelenia 14 bezzałogowych statków powietrznych (…), wystrzelonych z obszarów Jemenu kontrolowanych przez Huti – przekazało w oświadczeniu amerykańskie dowództwo dodając, że drony nie uszkodziły żadnej z pływających w pobliżu jednostek, a władze wojskowe innych państw operujących na Morzu Czarnym zostały poinformowane o zagrożeniu.

Od czasu wybuchu wojny w Strefie Gazy doszło do wzmożenia ataków ze strony wspieranych przez Iran rebeliantów Huti w Jemenie, których celem stały się m.in. statki handlowe na Morzu Czerwonym.

W nocy z piątku na sobotę niszczyciel brytyjskiej marynarki wojennej HMS Diamond zestrzelił drona, który miał uderzyć w jeden ze statków handlowych na Morzu Czerwonym – informował o tym w sobotę rano brytyjski minister obrony Grant Shapps.

W piątek Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym dwa statki handlowe: należący do szwajcarskiej firmy kontenerowiec MSC Palatium III i kontenerowiec należący do Hapag-Lloyd AG. Po tym incydencie kilka firm przewozowych wydało komunikaty informujące, że zawieszają transport przez Morze Czerwone – niektóre do odwołania, inne tylko do poniedziałku.

We wtorek 12 grudnia jemeńskie ugrupowanie zapowiedziało, że ostrzeliwane będą wszystkie jednostki płynące do Izraela i ostrzegło armatorów przed korzystaniem z izraelskich portów. Huti oznajmili ponadto, że ataki na statki będą kontynuowane, dopóki Izrael nie wstrzyma ofensywy w Gazie.

sm/ mal/

Źródło: PAP