Nie żyje Piotr Soyka, twórca Grupy Remontowa

sie 4, 2020 | Polskie nowości

2733525 Piotr Soyka z przemyslem stoczniowym zwiazany byl od poczatku swojej kariery zawodowej

Nie żyje Piotr Soyka – twórca jednej z największych stoczni w Polsce – Grupy Remontowa z Gdańska. Ciało zostało znalezione w niedzielę w mieszkaniu mężczyzny w Sopocie. Okoliczności śmierci badają policja i prokuratura. Piotr Soyka to osoba doskonale znana na Pomorzu, był menedżerem, społecznikiem i filantropem.

Piotr Soyka z grupą dzisiejszych stoczni, funkcjonujących pod nazwą „Remontowa”, związany był od 1972 roku. Konkurs na prezesa stoczni wygrał w 1989 roku i – nieprzerwanie – zarządzał nią przez 20 lat, do 2009 roku, dokonując restrukturyzacji i przekształcenia firmy w obecnie funkcjonującą grupę stoczniową, realizującą projekty dla klientów z całego świata. 

W 1998 roku z listy AWS został wybrany na radnego sejmiku województwa pomorskiego. Kierował między innymi Gdańskim Klubem Biznesu, Forum Okrętowym, od 2016 roku był członkiem Narodowej Rady Rozwoju. Odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem księcia Mściwoja II za zasługi dla Gdańska. 

Zmarł nagle w swoim mieszkaniu w Sopocie, a ciało znaleziono w niedzielę. Okoliczności śmierci badają policjanci pod nadzorem prokuratury. Piotr Soyka w chwili śmierci miał 76 lat. 

Dziś grupa „Remontowa” jest jedną z najważniejszych firm z sektora przemysłu okrętowego w Polsce i na świecie.

 

Źródło: TVP3 Gdańsk

fot. Piotr Stareńczak