Nauta zainstaluje systemy oczyszczania wód balastowych na statkach PŻM

sty 31, 2018 | Polskie nowości

DSCF5824 1

W Stoczni Remontowej Nauta jest już pierwszy masowiec PŻM – m/v Karpaty, na którym zostanie zainstalowany system oczyszczania wód balastowych. W kolejnych tygodniach w stoczni spodziewany jest następny masowiec z tej samej serii – m/v Sudety. 

Na zlecenie Polskiej Żeglugi Morskiej Stocznia Remontowa Nauta zrealizuje kontrakt na remonty klasowe masowców serii Karpaty połączonych z montażem instalacji do uzdatniania wód balastowych. Pierwsza jednostka – masowiec m/v Karpaty – pojawiła się w stoczni wczoraj (29 stycznia). Kolejny statek – m/v Sudety – spodziewany jest w stoczni w lutym.

Oprócz montażu systemów oczyszczania wód balastowych na statkach wykonane zostaną remonty w zakresie odnowienia klasy, które będą obejmowały: standardowe prace maszynowe, rurarskie, konserwacyjno-malarskie i prace stalowe.

Masowce z serii Karpaty określa się jako Kamsarmaxy, czyli największe jednostki, jakie mogą wpłynąć do portu Kamsar w Gwinei. Każdy ze statków ma prawie 229 m długości i ponad 32 m szerokości, a ich zdolność ładunkowa wynosi ponad 82 000 t.

Od września ubiegłego roku obowiązują nowe przepisy IMO (Międzynarodowej Organizacji Morskiej) wprowadzone konwencją w kontroli i postępowaniu z wodami balastowymi. Oznacza to, że wszystkie statki morskie zobowiązane są m.in. do utylizowania wód balastowych przy użyciu zatwierdzonych systemów uzdatniania. Nowe rozwiązania mają zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się małych gatunków morskich pomiędzy akwenami. 

 

MSTFI