Największy terminal LNG na Bałtyku powstanie w Ust Łudze

sty 23, 2015 | Polskie nowości

1Russia Ust Luga Port Increases Its CapacityRosyjskie władze oraz szefowie koncernu Gazprom zdecydowali, że wielki terminal LNG powstanie na terenie portu Ust Ługa. Na razie nie podano planowanej daty otwarcia inwestycji. Ustalono natomiast wielkość obiektu.

W spotkaniu, któremu przewodniczył szef Gazpromu Aleksiej Miller, postanowiono, że rosyjski gazoport będzie miał po pierwszym etapie budowy zdolność załadunku do około 15 mld m3 gazu. Po rozbudowie sięgnie ona około 22,5 mld m3 surowca. Oznacza to, że planowany gazoport ma być trzykrotnie większy od budowanego przez nasz kraj terminalu gazowego w Świnoujściu. Gaz do rosyjskiego portu będzie pochodził głównie z północnych terytoriów Rosji.

Za tym, aby nowy gazoport wybudować w Ust Łudze zdecydowały dobre warunki hydrograficzne tego bałtyckiego portu. Podejście do niego ma 17 m głębokości i tylko 3,7 km długości, co sprawia, że port może obsłużyć jednostki do 75 tys. DWT (ładunek suchy) oraz 120 tys. DWT (ładunek płynny). W Ust Łudze od 2011 roku działa terminal naftowy.

Ważnym argumentem jest to, że Ust Ługa położona jest około 110 kilometrów od Leningradu.

Dla Rosji i Gazpromu budowa gazoportu to próba sprzedaży surowca poza tradycyjnych odbiorców. Rosja chce zwiększyć liczbę odbiorców tłumacząc się, że uniezależni ją od odbiorców w krajach Unii Europejskiej.

Źródło: wnp.pl