Najważniejsze spotkanie branży morskiej zakończone

cze 17, 2018 | Polskie nowości

WOS150618 036

– Debaty 15 ministrów z całego świata i kilkudziesięciu ekspertów, określenie największych wyzwań dla gospodarki morskiej w najbliższych latach, udział ponad 800 gości z ponad 40 państw świata, a także wizyta Daru Młodzieży i przekazanie flagi IMO (International Maritime Organization) Kolumbii – następnemu organizatorowi Światowych Dni Morza – to efekt dwudniowej międzynarodowej konferencji największego święta morskiego Narodów Zjednoczonych, które w piątek zakończyło się w Szczecinie.

– Dziękuję sekretarzowi generalnemu IMO, Kitackowi Lim, za zaufanie, którym obdarzył Polskę i za współpracę przy zorganizowaniu Światowych Dni Morza. Cieszę się, że debata ministrów i dwudniowe spotkania ekspertów potwierdziły, że w gospodarce morskiej stawiamy na nowe technologie, inteligentne rozwiązania i inwestycje z poszanowaniem naturalnego środowiska. W tym duchu będziemy wspierać tworzenie prawa i regulacji dla żeglugi morskiej na forum IMO – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na zakończenie Światowych Dni Morza 2018 w Szczecinie.

– Światowe Dni Morza to największe wydarzenie, którego celem jest promocja bezpiecznej, wydajnej oraz zrównoważonej żeglugi poprzez współpracę. Rola IMO oraz całego przemysłu morskiego została raz jeszcze dobitnie podkreślona – podkreślił Kitack Lim, sekretarz generalny IMO.

Minister Marek Gróbarczyk zapowiedział, że Polska chce zwiększyć swoją aktywność na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) i wejść w skład jej Rady, do której należy obecnie 20 państw członkowskich.

– Jestem przekonany, że obecność tu w Szczecinie tak licznych zagranicznych delegacji i przedstawicieli biznesu przyniesie w przyszłości wymierne efekty naszej współpracy – dodał minister Marek Gróbarczyk.

W bieżącym roku przypada 70. rocznica powstania IMO. Stąd tematem przewodnim Światowych Dni Morza 2018 było IMO70: Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla lepszej przyszłości. Podczas Światowych Dni Morza 2018 poruszono także tematy dotyczące zielonych technologii, big data i bezpieczeństwa cyfrowego w żegludze morskiej. Prelegenci mówili także o szansach stojących w związku z wykorzystaniem nowych szlaków handlowych, przyszłości morskiego rynku pracy w kontekście globalnej tendencji ograniczania pracy ludzkiej w żegludze i projektów statków autonomicznych. Ważną kwestią rozmów była również rola kobiet w sektorze morskim.

W konferencji wzięło udział 800 delegatów z ponad 40 państw, w tym aż 15 w randze ministrów. Do Szczecina przybyli przedstawiciele rządów Portugalii, Grecji, Kolumbii a także Ghany, Korei, Nigerii, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin, Chorwacji, Cypru, Iranu, RPA, Tajlandii oraz delegacje z Argentyny, Azerbejdżanu, Brazylii, Meksyku, Indonezji, Czech, Estonii, Francji, Węgier, Łotwy, Litwy, Słowacji, Słowenii czy Turcji.

Jednym z punktów towarzyszących ŚDM w Szczecinie była wizyta żaglowca Dar Młodzieży, który niecały miesiąc temu wypłynął z Gdyni w Rejs Niepodległości. Port w Szczecinie, z którego Dar wypłynął w piątek, to ostatni polski przystanek w rejsie dookoła świata zorganizowanym z okazji uczczenia stulecia odzyskania niepodległości. Do kraju żaglowiec powróci dopiero w marcu 2019 roku.

Organizatorem Światowych Dni Morza w Szczecinie jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz International Maritime Organization należąca do struktur ONZ.

 

MGMiŻŚ