Nabrzeża w Ystad dla większych promów

sie 25, 2016 | Polskie nowości

1abcbalyivia131335 marek klasa

Ystad dostosuje nabrzeża do obsługi większych niż obecnie promów. W poniedziałek (29 sierpnia) w tym szwedzkim porcie zostanie podpisany list intencyjny pomiędzy Polską Żeglugą Bałtycką oraz portami Ystad i Świnoujście. O wydarzeniu poinformowała już szwedzka prasa.

Porozumienie zakłada, że Polferries (marka, pod jaką pływają promy PŻB) zbuduje na linię Świnoujście-Ystad dwa nowe promy, każdy dla 900 pasażerów. Planuje się, że pierwszy zostanie wprowadzony do eksploatacji w 2019 roku. Z kolei Ystad zbuduje dwa nabrzeża w porcie zewnętrznym. Inwestycja ta ruszy po uzyskaniu wszystkich pozwoleń.

Jak zapowiada Bjorn Bostrom, dyrektor zarządzający portu Ystad, nabrzeża dla promów powinny być gotowe w 2018 roku. Dodaje przy tym, że nie będą budowane specjalnie dla polskich promów, ale w ogóle są potrzebne do przyjmowania nowych jednostek. Największe mają obecnie linię ładunkową o długości 2,5 km, natomiast w przypadku nowych jednostek wyniesie ona aż 3,5 km. 
Według dyrektora Bostroma, rynek się rozwija, a transport samochodowy z Polski ma duży potencjał. Dlatego port w Ystad musi się dostosować do tych trendów.

Na poniedziałkowej uroczystości obecni mają być przedstawiciele polskiego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, wybiera się tam podsekretarz stanu Paweł Brzezicki. Spodziewany jest też dyrektor departamentu w szwedzkim Ministerstwie Gospodarki Ola Norlander. ©℗

(ek)

Fot. Marek Klasa

 

Źródło: 24kurier.pl