Na wyspę po pontonowym moście. Kończy się budowa przeprawy na Gryfię

paź 8, 2013 | Szczecin

1wyspagryfiaMost pontonowy na wyspę Gryfia w Szczecinie prawie gotowy. Będą nim dostarczane materiały potrzebne do budowy nowej fabryki podstaw do morskich elektrowni wiatrowych, która powstanie na wyspie.

Pierwsze wywrotki przejadą pontonową przeprawą jeszcze w tym tygodniu. – Będą to m.in. betoniarki, samochody ciężarowe z dostawami kruszyw i prefabrykatów, takich jak konstrukcje stalowe czy żelbetowe – wymienia Jarosław Trybuchowicz, kierownik projektu.

Most na Gryfię buduje firma Bilfinger Crist Offshore. Przeprawę o długości ok. 200 metrów zmontowano z kilku barek. Aby nie porwał jej nurt rzeki, jest wsparta czterema grubymi palami wbitymi w dno Odry.

– Most jest zaprojektowany w taki sposób, aby w każdej chwili można go było zdemontować, gdyby zaszła np. konieczność udrożnienia żeglugi – dodaje Trybuchowicz.

Stała przeprawa, czyli Most Brdowski połączy Gryfię z lądem w przyszłym roku. Pod koniec października będzie wiadomo, kto go wybuduje. Natomiast fabryka fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych ma być gotowa za półtora roku.

 

Źródło: radioszczecin.pl