Na początku roku do Gdańska dopłyną kolejne dostawy irańskiej ropy dla Orlenu i Lotosu

sty 2, 2017 | Polskie nowości

1abcirropdlal17

Jak informuje agencja Platts, na początku roku do Gdańska ma dopłynąć kolejna dostawa irańskiej ropy dla Grupy Lotos. W styczniu pierwszy ładunek ropy z Iranu ma odebrać PKN Orlen. Popyt na irański surowiec nad Wisłą rośnie, a to oznacza, że jest on konkurencyjny w porównaniu z ropą rosyjską i saudyjską.

Jak przypomina agencja, polskie firmy naftowe Grupa Lotos oraz PKN Orlen zakupiły w 2016 roku pierwsze ładunki ropy z Iranu, co daje nadzieje na długoterminowe kontrakty oraz dywersyfikację źródeł dostaw.

Powołując się na własne źródła, agencja Platts informuje, że Lotos poszukiwał tankowca typu Suezmax, którego można wyczarterować na potrzeby dostawy 1 mln baryłek irańskiej ropy dla gdańskiego koncernu. Jak przypomina agencja, pół roku temu po latach przerwy spółka odebrała pierwszy ładunek ropy z Iranu w wielkości 2 mln ton baryłek. Kolejna dostawa ma dotrzeć na początku roku, a załadunek zaplanowano na 10 stycznia w porcie na irańskiej wyspie Kharg.

Gdańska rafineria dysponuje możliwością przerobu 210 tys. baryłek ropy dziennie, a głównym surowcem jest obecnie ropa rosyjska marki Urals. Rocznie obiekt przerabia 10,5 mln ton surowca. Lotos podkreślił w grudniu 2016 r. podczas prezentacji strategii spółki do 2022 r., że z irańską firmą National Iranian Oil Company prowadzone są rozmowy dotyczące długoterminowego kontraktu na dostawy irańskiego surowca.

W tym samym miesiącu kiedy Lotos prezentował strategię Grupy, także PKN Orlen poinformował o zakupie spotowego ładunku irańskiej ropy na potrzeby rafinerii w Płocku, która dziennie jest w stanie przerobić 326 tys. baryłek ropy. Milion baryłek lekkiej ropy z Iranu ma dopłynąć do Gdańska w styczniu.

Wcześniej, bo w listopadzie 2016 roku, PKN Orlen przedłużył do końca 2017 roku długoterminową umowę na dostawę ropy z saudyjskim koncernem Saudi Aramco.

 

Źródło: BiznesAlert.pl