MSP: Dwie oferty kupna Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

mar 15, 2013 | Polskie nowości

pzbDo resortu skarbu wpłynęły dwie oferty kupna Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Skarbu Państwa. Zainteresowanie zakupem przewoźnika promowego wyraziły spółki z Polski i Niemiec.

„W związku z opublikowanym w dniu 14 lutego 2013 roku zaproszeniem do negocjacji w sprawie nabycia należącego do Skarbu Państwa pakietu akcji spółki Polska Żegluga Bałtycka Spółka Akcyjna z siedzibą w Kołobrzegu, stanowiących 91,64 proc. kapitału zakładowego Spółki, w wyznaczonym terminie, tj. do dnia 14 marca 2013 roku do godz. 14.00 wpłynęły 2 odpowiedzi, złożone przez następujące podmioty: Poland Sweden Line GmbH z siedzibą w Lbeck (Niemcy); Swedish House Ltd z siedzibą w Warszawie” – podano w komunikacie MSP.

W połowie lutego b.r. resort poinformował, że ponownie wystawiono na sprzedaż akcje Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – promowego przewoźnika z Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Każda akcja ma nominalną wartość 10 zł. Próbę sprzedaży akcji PŻB podjęto w październiku ub.r. Cenę wywoławczą pakietu ustalono na 46 mln 629 tys. 527 zł, czyli 4,90 zł za jedna akcję. Przetarg nie doszedł do skutku, bo nie wpłynęła żadna oferta.

Wcześniej sprzedaż akcji PŻB negocjowano z konsorcjum Polen Line, utworzonym przez spółki Swedish House, Polen Ferries (Cyprus) Limited i Gustawa Myrsterna. Na maj ub.r. planowano podpisanie umowy sprzedaży, do czego jednak nie doszło, gdyż oferent nie wpłacił pieniędzy.

PŻB eksploatuje trzy zbudowane w latach 80., ale później modernizowane promy – „Baltivia”, „Scandinavia” i „Wawel” – które kursują między Polską a Szwecją. Rok 2011 – jak podano na stronie MSP – spółka zakończyła stratą w wysokości 7,8 mln zł, za 2012 r. wyników jeszcze nie podano.

Próby prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej SA podejmowane są od końca lat 90. Zakupem akcji kołobrzeskiej firmy zainteresowany był duży duński przewoźnik promowy DFDS oraz spółka Żegluga Polska, wchodząca w skład przedsiębiorstwa państwowego Polska Żegluga Morska.

Źródło: www.wnp.pl