MSC rozpoczyna aktywną działalność w Polsce

sie 28, 2013 | Polskie nowości

1marinestewardshipcouncilPolski przedstawiciel MSC – Światowego lidera programu certyfikacji na rzecz zrównoważonego rybołówstwa rozpoczyna aktywną działalność w Polsce.  

Rada Zarządzania Zasobami Morza (MSC) i Fundacja Baltic Sea 2020 połączyły siły, aby aktywnie wdrażać program certyfikacji MSC w Polsce. Przez kolejne trzy  lata polski przedstawiciel MSC będzie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora rybołówstwa w naszym regionie oraz zapewnienia polskim konsumentom  większego dostępu do produktów rybnych posiadających certyfikat ekologiczny.

Polskie rybołówstwo, poławiające rocznie około 100 000 ton ryb [2] jest kluczowe dla rejonu Morza Bałtyckiego. Polska jest również krajem, w którym znajduje się wiele przetwórni rybnych dostarczających produkty dla odbiorców z całego świata.

Program MSC pomaga usprawnić sposoby prowadzenia działalności rybackiej na całym świecie tak, aby ograniczyć ich wpływ na ekosystemy morskie. Dzięki finansowemu wsparciu Fundacji BalticSea2020, możliwe jest zwiększenie zaangażowania MSC w Polsce. Razem z naszymi partnerami będziemy wspierać proces transformacji  europejskiego sektora rybołówstwa, aby działał  zgodnie z zasadami zrównoważonych praktyk – tłumaczy Camiel Derichs, Dyrektor MSC na Europę.

Wiele europejskich sieci handlowych oraz producentów znanych marek wymaga od dostawców produktów rybnych z certyfikatem MSC. Podyktowane jest to chęcią spełnienia oczekiwań  konsumentów, którzy coraz częściej wybierają produkty certyfikowane. Ponadto podmioty te zdają sobie sprawę, jak  ich decyzje w zakresie zaopatrywania w produkty rybne wpłyną na stan mórz i oceanów – dodaje Anna Dębicka, Kierownik projektu MSC w Polsce.  Celem MSC jest wspieranie polskiego sektora rybołówstwa w konkurencji na światowym rynku, który poszukuje  sprawdzonych, certyfikowanych produktów. Będziemy także współpracować z instytucjami naukowymi, rządowymi oraz organizacjami pozarządowymi, aby zagwarantować ich wsparcie dla producentów, przetwórców i sprzedawców z branży rybnej, którzy zdecydują się na przystąpienie do programu certyfikacji. Równocześnie chcemy zwiększyć świadomość polskiego społeczeństwa, a przez to doprowadzić do wzrostu zapotrzebowania na certyfikowane produkty w naszym kraju. Taką zależność odnotowaliśmy w innych krajach europejskich i liczymy na to, że tak samo będzie w Polsce – deklaruje Dębicka.

Pierwsze kroki na rzecz wdrażania zrównoważonych praktyk zostały już w Polsce zrobione i stanowią dobrą podstawę do dalszych działań. Już teraz ponad 50 polskich przetwórców i dystrybutorów objętych jest certyfikacją w łańcuchu dostaw (Chain of Custody). Dzięki temu gwarantują oni, że oferowane przez nich produkty z certyfikatem MSC są w pełni identyfikowalne – od surowca łowionego przez rybaków po końcowy produkt.

Obecnie ponad 200 produktów rybnych w Polsce  objętych jest certyfikatem MSC, który daje konsumentom pewność, że ryba pochodzi z eksploatowanego w sposób zrównoważony łowiska. W przeciągu następnych trzech lat, MSC planuje wdrożyć system certyfikacji w  85 firmach z całego łańcucha dostaw, zwiększając liczbę produktów z certyfikatem MSC do 600. MSC chce również wesprzeć, co najmniej dwie polskie organizacje producenckie w procesie ubiegania się o certyfikat MSC dla łowiska, który przyznawany jest w oparciu o standardy środowiskowe gwarantujące osiągnięcie stabilnych populacji eksploatowanych ryb. Standardy MSC dla rybołówstwa uważane są za najbardziej szczegółowe na świecie. Obejmują one obszerny zestaw kryteriów, oraz trzy główne założenia, które muszą zostać spełnione w celu przyznania certyfikatu:

1.       Liczebność certyfikowanego stada jest na stabilnym poziomie

2.       Działania prowadzone przez rybołówstwo w obrębie danego stada nie wpływają negatywnie na ekosystem;

3.       System zarządzania rybołówstwem w obrębie danego stada jest efektywny.