Morskie Centrum Nauki tworzy Uniwersytet

cze 11, 2018 | Różne

img 2458 0

Poprzez eksperymenty i naukowe doświadczenia wkroczą w świat oceanografii, nawigacji, fizyki i… żeglarstwa. W roku szkolnym 2018/19 zachodniopomorskie dzieciaki czeka nie lada atrakcja. Morskie Centrum Nauki przy współudziale Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego uruchomi Dziecięcy Uniwersytet im. Prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińską Szkołę Jungów. W piątek 8 czerwca br. podpisano porozumienie w tej sprawie. 

To będzie wstęp do świata pasji, umiejętności i nauki, świata morza i żeglarstwa w szczególności.  Dziecięcy Uniwersytet im prof. Jerzego Stelmacha to dowód, że Morskie Centrum Nauki nie będzie kojarzone tylko z budynkiem. To będzie miejsce, którego pozytywna energia dotrze do różnych przestrzeni i środowisk.

– Szkoła Jungów na pewno stworzy możliwość zdobywania wiedzy, poszerzania horyzontów intelektualnych i rozwijania naukowych pasji. Interaktywne wykłady, ciekawe eksperymenty oraz praktyczne warsztaty będą rozbudzać w dzieciach prawdziwą pasję poznawczą i zamiłowanie do nauki.Jestem głęboko przekonany, że budujemy wspaniałą wartość, jaką jest poznawanie nauki przez zabawę. Mam nadzieję, że wielu uczestników naszej Szkoły Jungów w przyszłości będzie studentami  Akademii Morskiej – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. 

Uruchomienie „Szkoły Jungów” będzie również jednym z efektów współpracy z uczelniami wyższymi. Część zajęć zaplanowano na Akademii Morskiej, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym czy szczecińskiej Eurece. To w końcu pomysłodawcą tego ostatniego miejsca był prof. Jerzy Stelmach, patron Uniwersytetu Dziecięcego ale i całej idei Morskiego Centrum Nauki.

W roku szkolnym 2018/2019 zaplanowano 9 spotkań, które odbywć się będą w soboty. Przewiduje się udział ok. 20 dzieci w wieku szkolnym. Szkoła nie mogłaby ruszyć bez wsparcia środowiska żeglarskiego. Pierwsze próby na wodzie i zmagania z wiatrem mają być kulminacją „roku akademickiego”.Projekt dziecięcego uniwersytetu pokazuje jak wiele funkcji będzie pełniło Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Na początku marca inwestycja MCN otrzymała pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Wyłoniono już inżyniera kontraktu, a do końca czerwca będzie opracowana koncepcja wystawy stałej.

Koszt inwestycji wyniesie około 70 milionów złotych. Budowa zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ. Instytucja swoje miejsce znajdzie w budynku na szczecińskiej Łasztowni, którego kubatura nawiązywać będzie do kształtu kadłuba statku. W obiekcie o powierzchni ok. 8 tys. m2 znajdą się przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Projektantem bryły jest Piotr Płaskowicki z firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci. Zakończenie budowy MCN przewidywane jest na rok 2021.

 

Źródło: wzp.pl