Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin dofinansowana przez UE

sty 17, 2019 | Polskie nowości

1 tor wodny

Decyzją Komisji Europejskiej Urząd Morski w Szczecinie dostanie ponad 1,2 mld zł dofinansowania z funduszy europejskich na projekt „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m” w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju potwierdziło, że Komisja Europejska wydała drugą już dla województwa zachodniopomorskiego pozytywną decyzję o dofinansowaniu projektów realizowanych w ramach POIiŚ 2014-2020.

Inwestycja, na którą uzyskano dofinansowanie jest modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin, który zostanie pogłębiony do 12,5 m oraz poszerzony. „Wykonane zostaną również mijanki, przebudowane skarpy brzegowe. Pogłębione i poszerzone będą obrotnice statków, oznakowanie nawigacyjne zostanie zmodernizowane i przystosowane do nowych warunków” – podaje w komunikacie MIiR. Całość przedsięwzięcia jest warta przeszło 1,4 mld zł.

Tor, który zostanie zmodernizowany to sztuczna droga wodna prowadzącą do pławy podejściowej na kotwicowisku w Zatoce Pomorskiej przez Świnę w Świnoujściu do portu morskiego w Szczecinie. Jego przebudowa to ważne przedsięwzięcie pozwalające na przewożenie większej ilości ładunków, obniżenie kosztów transportu tym samym podnosząc konkurencyjność portu.

Dla projektów POIiŚ 2014-2020 to już 80 pozytywna decyzja Komisji Europejskiej. Program ten wspiera gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, transport i bezpieczeństwo energetyczne.

dma/ mark/

Źródło: PAP