MIR: transport stracił przez orkan Ksawery 55,6 mln zł

gru 10, 2013 | Ministerstwo Gospodarki, Transportu i Gospodarki Morskiej

1ksaweryNa 55,6 mln zł resort infrastruktury i rozwoju wstępnie oszacował koszty orkanu Ksawery. Największe straty – ok. 32,68 mln zł – dotknęły gospodarkę morską, 16,5 mln zł wydała GDDKiA, a ponad 4,9 mln zł Grupa PKP.

Jak poinformowało w poniedziałek ministerstwo, gospodarka morska poniosła straty w wyniku np. uszkodzenia umocnień brzegu (wskazane przez Urząd Morski w Słupsku), które oszacowano mniej więcej na 17,68 mln zł, oraz ok. 15 mln zł z powodu uszkodzenia pasa zabezpieczającego linię brzegową (zgłoszone przez Urząd Morski w Gdyni).

W Gdyni, w Szczecinie i w Słupsku nie odnotowano uszkodzeń infrastruktury portowej, a szacowanie szkód na plażach i pasach technicznych jeszcze trwa. W dniach 5-7 grudnia anulowane były rejsy promów Unity Line z i do Świnoujścia oraz promy Stena Line z i do Gdyni.

Ministerstwo poinformowało także – powołując się na dane Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) – że ciężki sprzęt wyjeżdżał na drogi krajowe ponad 4 tys. razy. Najwięcej interwencji przypadło na piątek 6 grudnia – 1,747 tys. razy. Nieco mniej – 1,739 tys. interwencji – było w sobotę 7 grudnia, a w niedzielę 8 grudnia do godz. 17 sprzęt wyjeżdżał 795 razy.

Do najpoważniejszych zdarzeń doszło na drogach krajowych w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, dolnośląskim, mazowieckim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubuskim.

Na kolei silny wiatr był bezpośrednią przyczyną 417 wypadków i awarii, które spowodowały opóźnienie ponad tysiąca pociągów. 49 pociągów pasażerskich odwołano, natomiast 101 kursowało na skróconych relacjach. Pociągi towarowe wyjeżdżały na trasy z opóźnieniem. Służby kolejowe interweniowały w sumie 719 razy.

Największe koszty, wśród spółek PKP, przypadły na towarowego przewoźnika PKP Cargo (ponad 2,3 mln zł) i zarządzającą torami spółkę PKP PLK (prawie 1,5 mln zł).

Mniejsze są natomiast straty transportu lotniczego. Obecne szacunki sięgają 565 tys. zł, z tego ok. 530 tys. zł to koszty w porcie lotniczym Gdańsk.

Opóźnionych było łącznie 100 rejsów, a 136 lotów odwołano. Opóźnione i odwołane loty dotyczyły lotnisk: w Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie oraz Modlinie.

 

Źródło: wnp.pl