Minister Skarbu spotkał się z przedstawicielami środowisk morskich

wrz 1, 2015 | Polskie nowości

1abcczerwinski

Porty morskie przeżywają boom – powiedział Andrzej Czerwiński, minister Skarbu państwa podczas spotkania z przedstawicielami środowisk morskich w Gdańsku.

– Polskie porty morskie są wśród najlepszych w Europie. Charakteryzuje je dobra kondycja finansowa, odnotowują wzrost ilości przeładunków, co potwierdza, że posiadają one duże możliwości rozwoju i zdolności do systematycznego dostosowania się do zmieniającej sytuacji rynkowej. Te dane są imponujące. Dlatego trzeba wielkiego porozumienia i znalezienia jednego projektu, który byłby sztandarowy dla Polski. Węzeł morski jest bowiem atutem Polski – powiedział Andrzej Czerwiński.

Według danych, obroty ładunkowe w 2014 r. uzyskały historycznie rekordowy poziom, większy niż w roku poprzednim. Wzrasta udział kontenerów w obrotach portowych.  Najbliższe pięć lat to okres ogromnych inwestycji w gdańskim porcie. Rozpocząć się ma wart blisko 1 mld zł program Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, który swym zasięgiem obejmie niemal cały obszar portu, zarówno Portu Wewnętrznego, jak i Zewnętrznego. Kolejne 7 mld zł to poziom inwestycji, jaki w ciągu najbliższych lat powinny osiągnąć spółki prowadzące działalność na terenach portowych lub przyportowych.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk realizuje program inwestycyjny zadań szacowanych na kwotę 842 mln zł. Program będzie realizowany do 2020r. i sfinansowany zostanie częściowo z udziałem europejskich funduszy pomocowych w wysokości 363 mln zł, pozostałe 479 mln zł to środki własne.

W przypadku Morskiego Portu Gdynia, trzyletni plan inwestycyjny zarządu na lata 2015 – 2017 obejmuje nakłady w wysokości ok. 600 mln zł. Uwzględniając już zrealizowane w sierpniu 2015 roku nakłady inwestycyjne – ich wartość po ośmiu miesiącach osiągnie około 120 mln zł a do końca bieżącego roku – 170 mln zł.

Andrzej Czerwiński odwiedził także Stocznie Nauta oraz Crist.  Minister zapoznał się z zakończonym projektem rewitalizacji terenów postoczniowych.  Spotkał się także z zarządami Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Mars TFI, Stoczni Nauta i Energomontażu Północ.

Stocznia Remontowa Nauta należąca do grupy Mars Shipyards & Offshore, stabilnie się rozwija łącząc wieloletnią tradycję okrętową z nowoczesnymi technologiami. W ostatnich latach przejęła tereny należące do Stoczni Gdańsk, gdzie utworzyła Zakład Nowych Budów, zmodernizowała infrastrukturę produkcyjną i zakupiła dźwigi za ponad 30 mln zł. W 2014 r. stocznia zwodowała cztery nowe jednostki, w tym roku odbyły się już wodowania trzech statków, a sześć kolejnych jest w trakcie budowy.

Z kolei Crist jest zlokalizowaną w Gdyni stocznią, która osiągnęła pozycję czołowego producenta wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz obiektów pływających dla największych światowych odbiorców.