Minister gospodarki nie spodziewa się, by doszło do wstrzymania dostaw gazociągiem Nord Stream 1

mar 9, 2022 | Polskie nowości

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji RTL i ntv we wtorek wyraził wątpliwość, czy Rosja spełni swoją groźbę wstrzymania dostaw gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1. Nie spodziewam się, by do tego doszło – powiedział.

Nie spodziewam się tego, bo Rosja musi wiedzieć, że jeśli to zrobi, okaże się niewiarygodnym dostawcą – podkreślił polityk Zielonych. W takiej sytuacji – wskazał – Europa nie wróciłaby już do Rosji jako klient, nawet po późniejszym złagodzeniu sytuacji.

W poniedziałek Rosja po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny na Ukrainie otwarcie zagroziła wstrzymaniem dostaw gazu przez bałtycki rurociąg Nord Stream 1.

W związku z bezpodstawnymi oskarżeniami wobec Rosji, dotyczącymi kryzysu energetycznego w Europie i (wstrzymania certyfikacji dla gazociągu – PAP) Nord Stream 2, mamy pełne prawo do podjęcia odpowiedniej decyzji i nałożenia embarga na dostawy gazu przez nord Stream 1 – oświadczył rosyjski wicepremier Aleksander Nowak w telewizji państwowej. Zastrzegł, że „na razie nie podejmujemy takiej decyzji.

bml/ akl/

Źródło: PAP