Miliony na nowe tory do szczecińskiego portu

sie 18, 2016 | Polskie nowości

1abctoryradioszczecin

Na modernizację linii kolejowych do portu w Szczecinie i Świnoujściu kolej przeznaczy 640 milionów złotych. Fundusze zapisano w Krajowym Programie Kolejowym.

Przebudowane będą dwa wiadukty, jeden most oraz zelektryfikowane zostaną bocznice. W sumie zmodernizowanych zostanie 40 kilometrów torów dojazdowych do portów w Szczecinie i Świnoujściu.

– Jesteśmy na etapie procedur przetargowych. We wrześniu chcielibyśmy rozpocząć przetarg na dokumentację i ten etap zakończylibyśmy w 2018 r., a zakończenie robót budowlanych planujemy na 2020 r. – mówi Zbigniew Wolny z Polskich Linii Kolejowych.

Cały czas trwa modernizacja tzw. Nadodrzanki, czyli głównej trasy łączącej Śląsk ze Szczecinem i Świnoujściem. Obecnie pociągi towarowe w Polsce jadą średnio z prędkością 30 km na godzinę, a inwestycje mają spowodować, że będą jechać z prędkością od 50 km/h. Dodajmy, że na kolejowym wiadukcie nad ulicą Energetyków w Szczecinie jest tylko jeden tor. Pociągi nie mogą się mijać, a do portu musi wprowadzać je lokomotywa spalinowa, bo nie ma tam trakcji elektrycznej.

Przebudowana zostanie też stacja Szczecin Port Centralny.

 

Źródło: radioszczecin.pl