Milionowa inwestycja Windar Renovables w porcie Szczecin

sty 22, 2024 | Polskie nowości

W szczecińskim porcie w pierwszej połowie 2026 roku rozpocznie działalność zakład produkcyjny, w którym powstawać będą elementy konstrukcji (wieże oraz fundamenty) turbin wiatrowych dla morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Wytwarzane elementy transportowane będą z wykorzystaniem m.in. transportu morskiego.

Umowę dzierżawy portowych terenów właśnie podpisały Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz lider w branży offshore, hiszpańska firma Windar Renovables, działająca w Polsce przez spółkę zależną Windar Polska spółka z o.o. Wcześniej w październiku ub. roku kontrahenci w tej sprawie podpisali przedwstępną umowę dzierżawy.

Zakład produkcyjny powstanie na około siedemnastohektarowej nieruchomości położonej w rejonie Kanału Dębickiego szczecińskiego portu. Docelowo zatrudniać będzie łącznie ponad 400 osób. Wartość inwestycji ze strony hiszpańskiej firmy wyniesie około 70 mln euro.

Po terminalu instalacyjnym do obsługi morskich farm wiatrowych w porcie morskim w Świnoujściu, to następne przedsięwzięcie w zespole portów w Szczecinie i Świnoujściu związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych, które powstanie przy współpracy z ZMPSiŚ SA. (Monika Woźniak-Lewandowska)