Mija 40 lat od kiedy Dar Pomorza jest statkiem-muzeum! O jego losach opowiada niezwykła wystawa

lut 22, 2023 | Polskie nowości

Wystawa czasowa „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum”, prezentowana na żaglowcu, przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie. To właśnie w tym roku, dokładnie 27 maja, minie 40 lat od dnia, w którym Dar Pomorza został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum.

Zasłużony żaglowiec Szkoły Morskiej, który w ciągu ponad pół wieku służby odbył 102 rejsy i wyszkolił 13 384 studentów, rozpoczął wówczas nowy rozdział swojego funkcjonowania jako gdyński oddział obecnego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Narracja ekspozycji rozpoczyna się od przełomu lat 70. i 80. XX w., kiedy zaczęto rozważać wycofanie Daru Pomorza ze szkolnej eksploatacji. W tej części wystawa prezentuje ostatnie lata czynnej służby żaglowca: zwycięstwo w regatach Cutty Sark Tall Ships’ Races w 1980 r. i ostatni rejs do fińskiego portu Kotka w 1981 r. W tle tych wydarzeń toczyła się historia budowy nowego żaglowca szkolnego: Daru Młodzieży, oraz dyskusja o dalszych losach Daru Pomorza – mówi Arleta Gałązka, kustoszka statku-muzeum Dar Pomorza.

Ekspozycja dokumentuje wielomiesięczny proces przekazywania statku z Wyższej Szkoły Morskiej do ówczesnego Centralnego Muzeum Morskiego, ukazując m.in. przeszkody, na jakie natrafiono w jego trakcie oraz zamysły dotyczące lokalizacji statku-muzeum. To także historia przygotowania Daru Pomorza do jego nowej roli: opracowania formuły funkcjonowania żaglowca, a także adaptacji jego przestrzeni bez uszczerbku dla historycznych wnętrz.

Na wystawie zaprezentowano w formie posterów bogatą kolekcję archiwalnych fotografii, dokumentujących zarówno oficjalne wydarzenia związane z Darem Pomorza, jak i ukazujących mało znane kulisy tworzenia statku-muzeum. Towarzyszą im dokumenty z epoki oraz wycinki prasowe oddające klimat tamtych lat – dodaje Arleta Gałązka.

Wśród eksponatów znalazły się m. in. takie unikaty jak ręcznie spisany „Akt Przekazania Żaglowego Statku Szkolnego Dar Pomorza”, pokładowy dziennik robót, pamiątkowa zastawa czy oryginalne tablice zachęcające do wpłacania datków z czasów zbiórki funduszy na budowę Daru Młodzieży.

Wystawę „40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum” można podziwiać do 31.10.2023 r.

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)