Międzynarodowe spotkanie „Konferencja na rzecz Odry”

lis 16, 2017 | Polskie nowości

barka na odrzeOpole4 1

Dziś we Wrocławiu odbyła się „Konferencja na rzecz Odry”, której gospodarzem był Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Międzynarodowej reprezentowała Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W konferencji uczestniczy przedstawiciele władz regionalnych z Czech oraz Niemiec.

Spotkanie było okazją do omówienia wyzwań i możliwości związanych z rozwojem transportu rzecznego dla gospodarki regionów. Przedstawiciele władz regionalnych podsumowali postępy prac podjętych w celu odbudowy żeglugi śródlądowej na Odrze. Jednym z wiodących tematów podczas konferencji był rozwój transportu intermodalnego, który jest przyszłością dla regionów nadodrzańskich z perspektywy polskiego i zagranicznego biznesu.

Program konferencji objął m.in. debatę polskich województw, niemieckich krajów związkowych oraz Kraju Morawsko-Śląskiego w zakresie uwarunkowań rozwoju Odry oraz dyskusję przedsiębiorstw i sektora pozarządowego, dotyczącą spraw związanych z sektorem żeglugi śródlądowej.

Wydarzenie zakończyło się podpisaniem przez wszystkich zainteresowanych uczestników otwartego „Porozumienia na rzecz Odry”, w którym wyrażono poparcie oraz oczekiwania regionów wobec rozwoju transportu rzecznego i rzeki Odry.

Konferencja została zorganizowana było pod patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, we współpracy z Unią Izb Łaby i Odry, Urzędem Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu oraz Wojewodami Zachodniopomorskim, Lubuskim, Opolskim.

 

Biuro Prasowe MGMiŻŚ