Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina tuż-tuż

sty 22, 2020 | Polskie nowości

IMG 0478

Pokonali setki mil morskich, opływali kontynenty, promują żeglarstwo i godnie reprezentują region. Dokonania nominowanych – w każdej z jedenastu kategorii – budziły podziw i szerokim echem odbijały się nie tylko w środowisku żeglarskim. Uhonorowaniem nietuzinkowych dokonań stała się przyznawana od 2017 roku Międzynarodowa Nagroda Żeglarska Szczecina. Pamiątkowa  statuetka trafiła już m.in. do kpt. ż. w. Wojciecha Jacobsona, Mateusza Stodulskiego, czy Henryka Widery. 

Niewielkie statuetki stały się symbolem wielkich osiągnięć, gestem który ma docenić m.in. niezwykłe wyprawy, popularyzację żeglarstwa, czy sportowe osiągnięcia na wodach. Główne wyróżnienie stanowi Nagroda im. kapitana Ludomira Mączki. Wręczana za nieprzeciętne osiągnięcie żeglarskie, propagowanie kultury marynistycznej lub całokształt działalności prowadzonej w ciągu co najmniej dwudziestu lat.  W ubiegłym roku otrzymał ją kapitan Maciej Krzeptowski, doceniony za wierność idei swobodnego żeglowania po morzach i oceanach w poszukiwaniu przyjaźni i nieodkrytych lądów. Kapituła dostrzegła też jego znaczący wkład w rozwój żeglarstwa nie tylko na Pomorzu Zachodnim, ale i w całej Polsce. Do dziś wskazuje  adeptom żeglarstwa drogi za horyzont, a jego wyprawa dookoła świata stała się inspiracją dla młodych.

– Kiedyś zachciałem żeglować, nosiło mnie i jakoś miałem to szczęście, że to mi się udało. Samą nagrodą dla mnie było pływanie. A gdy jeszcze ktoś na to zwraca uwagę, to robi się człowiekowi ciepło na sercu, bo to znaczy że zostało to zauważone i jest to komuś potrzebne. Może jakiś człowiek powie że tez może to zrobić i …zrobi – mówi kpt. Maciej Krzeptowski, laureat Międzynarodowej Nagrody Żeglarskiej Szczecina.

Międzynarodowa Nagroda Żeglarska Szczecina stała się wizytówką miasta, a sama gala wieńcząca plebiscyt okazją dla całego środowiska żeglarskiego do spotkania. Tylko w ubiegłym roku zgłoszono propozycje ponad stu kandydatów.  Oprócz nagrody im. Ludomira Mączki przyznawane są też – równie ważne – statuetki w dziesięciu innych kategoriach. To odznaczenia zarówno dla aktywnych żeglarzy, jak i popularyzatorów kultury morskiej i wydarzeń z tym związanych. Kapituła wyłoni zwycięzców w dziesięciu pozostałych  kategoriach:

Rejs Roku –  nagroda imienia Wyszaka, przyznawana kapitanowi wybitnego rejsu, który zakończył się w roku poprzedzającym rozdanie Nagród i był związany z Pomorzem Zachodnim lub Pomorzem Przednim (osobą kapitana lub jachtem z załogą złożoną w większości z żeglarzy mieszkających na Pomorzu Zachodnim).

 Żeglarz Roku – nagrodą przyznawaną żeglarzowi z Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego za szczególne osiągnięcia związane z żeglarstwem. 


Regatowiec Roku – nagroda imienia kapitana Kazimierza Kuby Jaworskiego przyznawana żeglarzowi regatowemu z Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego, który osiągnął nieprzeciętne sukcesy w żeglarstwie wyczynowym. 


Popularyzator Żeglarstwa – nagroda imienia kapitana Kazimierza Haski przyznawana osobie, która popularyzuje żeglarstwo na terenie Szczecina, Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego, w czasie nie krótszym niż 10 lat. 

Nagroda Kota Umbriagi – przeznaczono ją dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat oraz placówek oświatowych Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego oraz innych podmiotów prawnych, krzewiących żeglarstwo wśród dzieci. 

Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina – przyznawana osobom fizycznym i prawnym, organizacjom, stowarzyszeniom, fundacjom, instytucjom oraz innym podmiotom za działalność artystyczną lub kulturalną o tematyce morskiej (wodnej, żeglarskiej) o szczególnym znaczeniu dla Szczecina, Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego. NŻ 2019 1

Wydarzenie Żeglarskie – wyróżnia imprezę o tematyce żeglarskiej lub inne nieprzeciętne zdarzenie z nią związane, które zostało zorganizowane na terenie Szczecina, Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego. Wydarzeniem mogą być: regaty, uroczystości żeglarskie, koncerty, festiwale, wystawy, inne.

Młody Żeglarz Roku jest Nagrodą przyznawaną okazjonalnie żeglarzowi w wieku od 14 do 23 lat, będącego mieszkańcem Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego, który wyróżnił się w czasie regat lub rejsu postawą, zachowaniem godnym naśladowania lub nieprzeciętnym czynem, a jego wyróżnienie jest godne uhonorowania. Nagroda przyznawana jest konkretnej osobie. 


Trener Roku – nagroda imienia Teodora Czarneckiego, przyznawana jest osobie, będącej mieszkańcem Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego, która wyróżnia się pasją oraz zaangażowaniem w edukację początkujących żeglarzy. 

Żeglarska Nagroda Specjalna – przyznawana osobie, organizacji lub instytucji, za działalność związaną z żeglarstwem, wodą lub marynistyką, nie kwalifikującej się do przyznania wyżej opisanych nagród.

Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina choć przyznane będą po raz czwarty, już stały się swoistą wizytówką miasta. Tylko w ubiegłym roku zgłoszonych zostało ponad stu kandydatów, z czego kapituła konkursu wyłoniła jedenastu laureatów. Liczba zgłoszeń świadczy o  wielkim zainteresowaniu plebiscytem i nietuzinkowych osiągnięciach środowiska żeglarskiego  naszym regionie. 

– Osoby, które zdobywają Nagrody krzewią ideę żeglarskie i dają piękny przykład dla młodych pokoleń. Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z takim uznaniem, a same nagrody pokazują, jak naprawdę morski jest Szczecin. – mówił podczas ostatniego wręczenia nagród Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina.

Kandydatów do nagród zgłaszać mogą mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody imienia kapitana Ludomira Mączki, także mieszkańcy całej Polski. Na zgłoszenia czekamy do 15 lutego 2020 roku. Formularze zgłoszeniowe należy pobrać ze strony http://nagrodyzeglarskie.szczecin.pl/ oraz wysłać na adres: nagrody.zeglarskie@zstw.szczecin.pl  Nagrodzonych poznamy podczas uroczystej Gali Nagród Żeglarskich, która odbędzie się  28 marca.