MGMiŻŚ: Śluza Malczyce będzie gotowa do końca maja

lut 12, 2018 | Polskie nowości

sala 800x532

Śluza Malczyce będzie gotowa do 30 maja. Wykonawca potwierdził ten termin na spotkaniu z armatorami.

– Szef konsorcjum wykonawców zapewnił mnie dzisiaj, że do 30 maja zostanie otwarta śluza żeglugowa na stopniu wodnym Malczyce. Jest to moment historyczny dla Odry. Czekamy na to ponad 20 lat – powiedział  Jerzy Materna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, otwierając spotkanie z armatorami, które odbyło się 9 lutego br. we Wrocławiu z udziałem ponad 30 przedstawicieli branży.

Przedstawiciele konsorcjum wykonawców stopnia wodnego Malczyce omówili postęp prac i przedstawili harmonogram na I półrocze 2018 r. Najważniejsze dla użytkowników wiadomości dotyczyły planowanego otwarcia śluzy żeglugowej oraz okresowego ograniczenia w żegludze śródlądowej do czasu jej uruchomienia.

Informacja o utrudnieniach w transporcie ładunków wywołała liczne pytania ze strony armatorów. Odpowiedzi na nie udzielił Krzysztof Woś, Wiceprezes Wód Polskich.

Wychodząc naprzeciw postulatom branży, podczas spotkania uzgodniono, że zamknięcie szlaku żeglugowego w związku z grodzeniem rzeki nastąpi 15 marca, a nie – jak planowano wcześniej – 18 lutego. 

Skrócenie przerwy w żegludze ma ułatwić armatorom wywiązanie się z już podpisanych kontraktów transportowych. 

Wykonawca potwierdził, że uruchomienie śluzy przy korzystnych warunkach pogodowych powinno nastąpić do końca maja 2018 r.

 

Biuro Prasowe MGMiŻŚ