Maszt Maciejewicza stanie w nowym miejscu

maj 8, 2018 | Polskie nowości

wszcze

Po 5 latach Maszt Maciejewicza ponownie pojawi się w przestrzeni miasta. Tym razem dźwig bomowy ze statku „Kapitan Konstanty Maciejewicz” stanie na nadodrzańskim bulwarze przed biurowcem Lastadia Office. W nowym miejscu będzie można go podziwiać jeszcze przed tegorocznymi Dniami Morza.

Prace związane z ponownym montażem Masztu Maciejewicza rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, 7 maja. Tego dnia rusza budowa fundamentów pod 30-tonową konstrukcję. Prace przygotowawcze obejmą m.in.: wykonanie mikropali, wykopów pod fundamenty, podkładów betonowych, a w końcu wykonanie żelbetowych fundamentów, które będą stanowiły podstawę dla dźwigu.

Będzie to pierwszy etap przedsięwzięcia, dzięki któremu jeden z symboli Szczecina powróci do przestrzeni publicznej. Jeszcze przed Dniami Morza, tj. 8 czerwca 2018 roku, maszt ma stanąć na Nabrzeżu Celnym na Łasztowni, przed Lastadia Office, obok budynku bosmanatu. 

– Lokalizacja ta została wytypowana po wielu konsultacjach i przyjęta pozytywnie między innymi przez środowisko żeglarskie – zaznacza Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. – Jego przedstawiciele na bieżąco uczestniczą w przygotowaniach do ustawienia masztu w nowym miejscu. Zgodnie z ich sugestiami zostanie na nim zamontowane dodatkowe olinowanie, umożliwiające wciągnięcie na maszt flag oraz postawienie tam gali banderowej. Uzgodnieniom podlegało również zagospodarowanie terenu wokół – powstanie tam niewielki skwer z dwoma pamiątkowymi tablicami z brązu, poświęconymi historii masztu i jego patronowi – dodaje. 

Aktualnie niemal 30-tonowa konstrukcja jest czyszczona i malowana. Na przełomie maja i czerwca zostanie przetransportowana na bulwar i ustawiona we wcześniej przygotowanym miejscu. 

Dźwig bomowy, zwany popularnie „masztem Maciejewicza”, od 1990 roku stał przy wjeździe do centrum miasta, u wylotu Trasy Zamkowej. Dla wielu mieszkańców szybko stał się charakterystycznym symbolem Szczecina. W 2013 roku ze względu na zły stan techniczny został zdemontowany i poddany konserwacji.

 

Źródło: wSzczecinie.pl