Marynistyczne wodowanie

wrz 21, 2015 | Polskie nowości

1abcmarwod

Niecodzienna książka o tematyce marynistyczne  miała swoje  uroczyste wodowanie  19 września w Szczecinie.  „Z Lublina na oceany” autorstwa  kpt. ż. w. Zbigniewa Saka spłynęła do czytelników przy szczelnie zapełnionej sali Kolumnowej Pomorskiej Książnicy. Licznie przybyli bowiem przyjaciele i ludzie morza.

Tak życzliwej reakcji sali na odczytywane fragmenty książki  przez Czesława Kramarza dawno nie słyszano na spotkaniach autorskich. A do tego wspólne śpiewanie wraz z harmonistą,  znanych utworów marynarskich jak „La Paloma”, „Portowe światła”, czy „Sailor” sprawiło, że spotkanie długo pamiętać będą jego uczestnicy. Na ponad 330 stronach, w 38 opowiadaniach autor opisuje swoją przygodę zawodową na statkach polskich i zagranicznych armatorów, pływając na wszystkich oceanach świata. Wspomnienia dotyczą także żeglugi promowej, której autor jest współtwórcą i współorganizatorem. Książka posiada charakterystyczny klimat, ciekawe komentarze, opisuje zdarzenia, które dotychczas nie posiadały jeszcze przekazu publicznego. Dzieło to nie przez przypadek wielokrotnie porównywano  z klasyką gatunku „Znaczy kapitan” Karola, Olgierda  Borchardta, z uwagi na swoisty język, realia i cudowny humor. 

Laudację wygłosił ze specyficzną dla siebie  swadą kpt. ż. w. pisarz, marynista Józef Gawłowicz. Fragmenty opowiadań czytał Czesław Kramarz. Kulminacyjnym punktem spotkania był chrzest książki poprzez pokropienie różą zanurzoną wcześniej w szampanie. Tej marynistycznej ceremonii dokonały panie; Jadwiga i Magda Sak. 

Debiut książkowy Zbigniewa Saka wypadł znakomicie. Cieszyć zatem może fakt, że niebawem ukaże się kolejna część wspomnień kapitana. Jej zaczyn stanowi bowiem kilkanaście rozdziałów, które z konieczności  odłożono do drugiego tomu. Dojdą do niego jeszcze inne opowiadania, które co prawda są jeszcze w długopisie, jak zdradził nam autor, ale niebawem spłyną na papier.

 

Janina Piotrowska