Urząd Morski wydaje już wszystkie dokumenty

sie 28, 2013 | Polskie nowości

1urzadmorskiszczecinUrząd Morski w Szczecinie poinformował, że od środy (28 bm.) wydaje już wszystkie rodzaje dokumentów kwalifikacyjnych dla członków załóg statków morskich. Jak pisaliśmy, część marynarzy miała problem z ich otrzymaniem, gdyż minister transportu za późno podpisał stosowne rozporządzenie.

Przypomnijmy. Na początku 2012 r. weszła w życie nowa Ustawa o bezpieczeństwie morskim. W ciągu półtora roku minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej miał wydać rozporządzenie w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich. Chodzi o przepisy określające m.in. szczegółowe wymagania kwalifikacyjne wobec marynarzy i rybaków do zajmowania stanowisk na tych jednostkach, warunki przyznawania i odnawiania dyplomów, świadectw, zezwoleń itp., a także wzory tych dokumentów i sposób ich ewidencji. Minister  Sławomir Nowak rozporządzenie podpisał dopiero 7 sierpnia, a weszło ono w życie prawie dwa tygodnie później (20 bm.).

Marynarze, którzy złożyli wnioski do 25 lipca br., otrzymali dokumenty jeszcze na starych zasadach. Do Urzędu Morskiego w Szczecinie, który wydaje wspomniane świadectwa i dyplomy, po tym terminie wpłynęło kilkaset wniosków. Osoby, które je złożyły, miały dostać dokumenty w ciągu 30 dni, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.

Od 23 sierpnia urząd wydaje certyfikaty z przeszkoleń specjalistycznych. Pozostałe dokumenty (świadectwa marynarzy, dyplomy oficerskie) – od wczoraj, choć istniała obawa, że nastąpi to dopiero za kilka dni.

– We wtorek, w późnych godzinach wieczornych zakończył się proces wprowadzania do informatycznego Systemu Kontroli i Informacji o Portach (PHICS) nowych wzorów dokumentów – powiedziała Ewa Wieczorek, rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Od środy wszystkie ich rodzaje są już wydawane. Ze względu na dużą liczbę wniosków, które wpłynęły od 26 lipca, osoby składające je w najbliższych dniach do momentu uporania się przez nas z „zaległościami” nadal będą otrzymywały terminy odbioru dokumentów zgodne z Kodeksem postępowania administracyjnego.

Wcześniej urząd morski załatwiał te sprawy szybciej (do dwóch tygodni).

– Zapewniamy, że wydział dokumentów marynarzy robi wszystko, by móc jak najszybciej powrócić do dotychczas przyjętych terminów – dodała E. Wieczorek.

(ek)

 

Źródło: kurier24.pl