Marynarze wciąż na przymusowym urlopie

sie 20, 2013 | Polskie nowości

1marynarze1Kilkuset marynarzy nadal bez dokumentów umożliwiających podjęcie pracy. Od prawie miesiąca Urząd Morski w Szczecinie nie może wydawać im nowych certyfikatów i odnawiać starych.

Według naszych informacji, winnym opóźnienia jest Rządowe Centrum Legislacji, które dotąd nie opublikowało stosownego rozporządzenia Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Wcześniej Urząd Morski w Szczecinie informował nas, że przyczyną zwłoki jest konieczność wprowadzenia do systemów informatycznych nowych wzorów dokumentów.
Certyfikatów nie wydają również urzędy w Gdyni i Słupsku. Nie wiedzą również, kiedy wznowią wydawanie dokumentów. – Czekamy na decyzję resortu aż się ukażą przepisy – powiedziała nam anonimowo pracowniczka jednego z urzędów. – To nie jest od nas zależne. Za ukazanie się przepisów odpowiada ministerstwo. Resort podpisał rozporządzenie, ale go nie wydał.

Justyna Mosoń z Ministerstwa Transportu zapewnia, że resort naciska na Rządowe Centrum Legislacji, aby szybko opublikowało rozporządzenie.

– Minister podpisał ten dokument i zgodnie z procedurą rozporządzenie zostało przekazane do Centrum Legislacji, którego zadaniem jest ogłoszenie go w Dzienniku Ustaw. Cały czas oczekujemy, kiedy to nastąpi – tłumaczy Mosoń.

Brak dokumentów uniemożliwia marynarzom zatrudnienie się na statkach.

Źródło: radioszczecin.pl