Maersk Mc-Kinney Møller już za 37 dni w Gdańsku

lip 16, 2013 | Maersk

1triple-e515 lipca 2013 roku kontenerowiec Maersk Mc-Kinney Møller rozpoczął regularną rotację na trasie Azja – Europa. Jednostka Maersk Line to obecnie największy na świecie kontenerowiec o pojemności 18 000 TEU, którego ładunek o łącznej wysokości 136 metrów mógłby bez problemu wypełnić nowojorski Times Square. Podczas dziewiczego rejsu, 21 sierpnia statek zawinie do Gdańska. W ciągu kilkudniowej obecności w Polsce przewidziane są uroczyste obchody z udziałem mieszkańców, mediów i władz.  

Wdrożenie statku poprzedzone było serią testów przeprowadzonych na morzu. W czerwcu miał miejsce również chrzest jednostki, w czasie którego nadano jej imię Mærsk Mc-Kinney Møller, na cześć zmarłego w 2012 roku syna założyciela firmy i legendy transportu morskiego. Pierwszy rejs największego statku na świecie, rozpoczął się w porcie Busan w Korei Południowej 15 lipca 2013 roku. Kontenerowiec płynie na trasie łączącej rynki europejski i azjatycki. Dziesiątym punktem trasy jest Gdańsk, do którego Triple-E powinien dotrzeć 21 sierpnia, po 37 dniach od startu.

Pierwszy kurs Maersk Mc-Kinney Møller jest sprawdzianem wdrożonych przez nas rozwiązań w rzeczywistych warunkach oraz dowodem, że statek jest perfekcyjnie przygotowany do pracy. Jesteśmy pewni, że rejs naszej nowej flagowej jednostki potwierdzi wszystkie jej zalety i podkreśli znaczenie bardziej efektywnej, wydajnej i ekologicznej floty – wyjaśnia Thomas Bagge, prezes Maersk Polska i szef Maersk Line w Europie Środkowo-Wchodniej.

Maersk Mc-Kinney Moller to prawdziwy kolos o długości 400 metrów, 59 metrach szerokości i 73 metrach wysokości. Statek na trasie łączącej  Azję i Europę ma do pokonania 12 portów. W każdym z nich lokalne oddziały Maersk Line przygotowują uroczystości z okazji pierwszego rejsu największego kontenerowca na świecie. 21 sierpnia statek zawinie również do Gdańska.

Obecność Maersk Mc-Kinney Møller w porcie to święto dla każdego miasta. Wyjątkiem nie będzie również Gdańsk, w którym przygotowujemy się na kilkudniowe obchody z udziałem mieszkańców i turystów. Planujemy organizację specjalnego punktu widokowego na plaży na Stogach, z którego wszyscy zainteresowani będa mogli obserwować wpłynięcie statku. Dodatkową atrakcją będzie Miasteczko Maersk – interaktywne centrum rozrywkowo-edukacyjne, zlokalizowane w samym sercu Gdańska oraz rejsy wycieczkowe dla wszystkich, którzy będą chcieli zobaczyć Triple-E na własne oczy. Już dzisiaj zachęcam do odwiedzenia Gdańska w dniach 21-24 sierpnia i zapewniam, że nie będzie nudno  – podsumowuje Thomas Bagge.

Statek pozostanie w gdańskim porcie do 24 sierpnia. Do wpłynięcia Maersk Mc-Kinney  Møller do Gdańska pozostało już tylko 37 dni.