„Mądry żeglarz po szkodzie. Wypadki i awarie polskich jachtów”

lis 18, 2014 | Księgarnia Morska

11sklep 140Jesienią na rynku wydawniczym pokazało się dużo nowości, jednak jedna książka przykuła moją uwagę zdecydowanie mocniej. Drugie wydanie „Mądry żeglarz po szkodzie. Wypadki i awarie polskich jachtów” autorstwa kpt. Władysława Dąbrowskiego. Sam tytuł dużo mówi już o tej pozycji.

Bardzo się cieszę, że ta książka w końcu się ukazała. Zostały w niej opisane wypadki polskich jachtów, jakie wydarzyły się na przestrzeni ostatnich 70 lat. Zapewne nie są to wszystkie wypadki jakie miały miejsce, niestety nie wszystkie są opisane i można znaleźć o nich jakiekolwiek informacje źródłowe. Jednak te które są opisane, zostały opatrzone orzeczeniami izb morskich, ale również znajdziemy tutaj subiektywną ocenę niektórych wypadków. Jest to na pewny świetny materiał do przemyśleń i wyciągania wniosków pozwalających na uniknięcie własnych błędów w żegludze. Jak twierdzi bowiem sam autor – należy się uczyć na błędach, najlepiej oczywiście na błędach cudzych…

Miejmy nadzieję, że dzięki tej książce aktualne pozostanie przysłowie: „mądry Polak (w tym przypadku żeglarz) po szkodzie”, a nie dokonana przez Mikołaja Reya jego trawestacja, że „i przed szkodą i po szkodzie głupi”.

Więcej informacji o książce – http://www.ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=4&id_prod=140

Katarzyna Koj