M/s „Delphin” – zwiastun lata 2014 w Porcie Gdańsk

maj 13, 2014 | Port Gdańsk

1delphinnRusza sezon w bałtyckiej turystyce morskiej. Spółki zajmujące się organizowaniem wycieczek po portach naszego regionu zaawizowały na tegoroczne lato 39 zawinięć swoich statków do Gdańska. M/s „Delphin” – pierwszy z nich – przybył do Portu Gdańsk w niedzielę, 11 maja.

Cztery dni wcześniej jednostka wypłynęła w podróż z holenderskiego portu Ijmuiden. Odwiedziła Hamburg, Brunsbuettel, Ostermoor, Rendsburg i Kiel. Około 450 pasażerów, obsługiwanych przez prawie 230 członków załogi, noc poprzedzającą wizytę w Gdańsku spędziło na morzu. Zbudowana w 1975 roku jednostka o nośności ok. 2700 DWT (156,3 metra długości i 22,1 metra szerokości), pływająca pod banderą Wysp Bahamas, zacumowała przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Statek powróci na nie w tym roku jeszcze dwukrotnie: w czerwcu i sierpniu. Nabrzeże, przygotowane do obsługi promów i statków turystycznych, gościć będzie większość zainteresowanych wizytą w Gdańsku wycieczkowców. Tylko dwa z nich, nieco mniejszych, jak komfortowy „Seabourn Legend” – rekordzista, który zawinie do Gdańska pięciokrotnie – i „Seadream” zatrzymywać się będzie w Basenie Władysława IV.

Sezon turystyczny w gdańskim porcie tradycyjnie otwierał w ostatnich latach, prowadzony przez Morską Agencję w Gdyni, 205 metrowy „Albatros”. Tym razem… spóźni się dwa dni, ale odwiedzi Gdańsk dwukrotnie. Podobnie, jak kilka innych „wiernych” Gdańskowi cruiserów, awizowanych przez spółki „Marbalco”, „Baltic Gateway”, „Polsteam”, „ISS Poland”, czy „BSA”. Bywało też, jak w rekordowym sezonie 2009, że do Portu Gdańsk zawitało 40 wycieczkowców, przywożąc blisko 17 tysięcy turystów. Wówczas także, w ramach wzajemnego zrozumienia operatorów nabrzeży, gościny dla 286 metrowej „Arkadii” – która nie mieściła się przy nabrzeżach portu wewnętrznego – udzielił „Deepwater Container Terminal Gdańsk”.

Janusz Kasprowicz