Logistyka w dobie spowolnienia gospodarczego, nowoczesne łańcuchy dostaw, e-commerce, ekologia i zarządzanie sytuacjami kryzysowymi – to najważniejsze tematy tegorocznego Forum Managerów Logistyki w Warszawie. Gościem specjalnym Forum była Agnes Hernad, customer service and CSR manager firmy Maersk Line w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, która podsumowała kondycję branży transportu morskiego i intermodalnego.
– Główne tematy na których skoncentrowała się Agnes Hernad podczas swojego wykładu to wyzwania dla branży transportu morskiego, a także terminowość dostaw i kompleksowa obsługa klienta. Naszym głównym celem jest pokazanie, że logistyka to logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy, w którym każde ogniwo jest od siebie współzależne. W niepewnej sytuacji na rynku sukces może zagwarantować tylko odpowiednia synchronizacja usług oraz gotowość firm do zrewidowania swoich planów biznesowych – mówiła Agnes Hernad.
Aktualna sytuacja na rynku w dużej mierze zadecydowała o obecnym kształcie oferty Maersk. Firma w drugim półroczu 2012 roku zdecydowała się na podniesienie stawek w celu przywrócenia rentowności i odwrócenia negatywnych tendencji spowodowanych rosnącymi kosztami, szczególnie cenami paliwa. Systematyczne informowanie klientów i komunikowanie powodów wprowadzania podwyżek w rezultacie pozwoliły zminimalizować negatywne reakcje wśród klientów armatora. Konsekwentna polityka odrabiania strat, ponoszonych przez ostatnie lata, doprowadziła do zmniejszenia straty Maersk Line o ponad 200 mln dolarów w pierwszym półroczu 2012 roku.
– Spowolnienie gospodarcze, kryzys w wielu częściach świata, a co za tym idzie również zmienny popyt to powody, dla których zdecydowaliśmy się głośno mówić o tym, że nieuniknionym sposobem odzyskania rentowności branży jest podniesienie stawek – mówiła Agnes Hernad.
Firma Maersk Line ponad rok temu ogłaszając swój manifest, jako priorytet ustanowiła wprowadzenie prostego i intuicyjnego procesu zarządzania łańcuchem dostaw oraz zapewnienie niezawodnych usług. Takim rozwiązaniem stała się m. in. usługa Daily Maersk, dzięki której poziom terminowości serwisów Maersk Line wzrósł do ponad 90%. To rekord w historii firmy, który jest jednocześnie jej wyróżnikiem na rynku, gdzie terminowość dostaw oscyluje na poziomie ok 60 %.
Agnes Hernad podczas swojego wykładu mocno pokreślała również rolę regionu Europy Środkowo-Wschodniej (ECE) w polityce firmy. ECE to 4 kraje: Polska, Słowacja, Czechy i Węgry, w których Maersk Line, jako lider branży logistyki morskiej, zanotował w 2011 roku ponad 30% udział w rynku. Region ECE to również jedna z największych sieci połączeń kolejowych Maersk Line w Europie.
– Aby zapewnić jeszcze bardziej kompleksową ofertę klientom w regionie, gdzie tylko jedno z państw ma dostęp do morza, sukcesywnie powiększamy zasięg połączeń intermodalnych. Od początku roku udało nam się uruchomić 2 nowe linie w Polsce i wzmocnić nasze serwisy w innych krajach – podsumowała Agnes Hernad.
***
Forum Managerów Logistyki to inicjatywa wydawcy dziennika Puls Biznesu. Tegoroczna edycja forum to już piąte spotkanie przedstawicieli biznesu, managerów logistyki, mediów i władz. Dwudniowe spotkanie to okazja do prezentacji najnowszych trendów branżowych, szansa oceny aktualnej sytuacji w branży logistycznej i możliwość omówienia najbardziej kontrowersyjnych zagadnień. Tegoroczne forum to 5 filarów związanych z transportem, spedycją, logistyką i odpowiednim jej zarządzaniem. Patronami medialnymi wydarzenia są kluczowe tytuły z branży logistycznej, biznesu, rozwiązań IT. Opiekę merytoryczną nad wydarzeniem objął Instytut Logistyki i Magazynowania.
***
O Maersk Polska
Maersk Line jest reprezentowana w Polsce przez Maersk Polska. Od dwudziestu lat firma przyczynia się do rozwoju polskiego handlu międzynarodowego, otwierając kolejne połączenia z największymi europejskimi i światowymi portami. Biura Maersk Polska, obecne w trzech miastach – Warszawie, Gdyni i Krakowie, w których zatrudnionych jest 80 osób, stanowią filar sektora handlu żeglugowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Od stycznia 2010 roku do portfolio wszedł serwis AE10, który jest pierwszym bezpośrednim połączeniem z Dalekiego Wschodu do Polski i krajów bałtyckich, a także stanowi dużą korzyść dla rodzimych importerów i eksporterów.
MiO