LNG: Ze Świnoujścia do Estonii

mar 15, 2017 | Polskie nowości

TerminalLNG1.jpg 590 400

Skroplony gaz ziemny ze świnoujskiego Terminalu LNG w Świnoujściu ładowany jest na cysterny drogowe i transportowany do Estonii. Służy jako paliwo do promów wybudowanych w 2015 roku w polskiej stoczni w Gdańsku.

W terminalu w dni robocze odbywa się załadunek LNG na cysterny drogowe. W zależności od zamówień, w ciągu 12 godzin do różnych miejsc wyjeżdża do kilkunastu autocystern każdego dnia. Natomiast samochodów transportujących skroplony gaz ziemny do Estonii jest od kilku, do maksymalnie kilkunastu w tygodniu.

– Załadunek odbywa się na podstawie wcześniej uzgodnionych harmonogramów – wyjaśnia Tomasz Pietrasieński, rzecznik spółki Gaz-System. Dlatego też nie ma problemu kolejek, za wyjątkiem sytuacji niewynikających z pracy terminalu, jak np. korki na drogach. Średni czas załadunku to około godzina.

Cysterny opuszczające terminal muszą pokonać do Estonii aż 1600 kilometrów. Powodem, dla którego odbiorcy wybierają surowiec ze świnoujskiego terminalu jest wysoka jakość paliwa.

Terminal LNG prężnie się rozwija. Już dzisiaj informowaliśmy o tym, że skroplonego gazu w gazoporcie będzie więcej dzięki dodatkowej umowie, podpisanej przez PGNiG z Qatargasem. Zgodnie z jej warunkami, Qatargas zwiększy wolumen skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego PGNiG do łącznie 2 mln ton rocznie, czyli około 2,7 mld m3 gazu po regazyfikacji.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl