LNG z USA dotrze do Polski 7 czerwca

maj 30, 2017 | Różne

Dynagas

Jak dowiedział się portal BiznesAlert.pl, pierwszą dostawę skroplonego gazu z USA do Polski dostarczy metanowiec Clean Ocean. Zgodnie z informacją Stacji Pilotowej w Szczecinie pojawi się on w świnoujskim terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego za 10 dni – 7 czerwca 2017 r.

W kwietniu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę na spotową dostawę LNG z amerykańską firmą Cheniere Energy. Zawarta umowa to efekt prac londyńskiego biura tradingowego polskiej spółki. Nieznana jest cena i ilość zakupionego surowca. Strona polska informowała jednak o atrakcyjności kontraktu i jego konkurencyjności z dostawami od rosyjskiego Gazpromu.

Gazowiec wypłynął 22 maja br. z jedynego czynnego terminala eksportowego w USA – Sabine Pass w Luizjanie. Znajduje się on obecnie na wodach Oceanu Atlantyckiego. Jest w stanie przetransportować do 162 tys. m3 LNG.

Po uruchomieniu w zeszłym roku przez Amerykanów eksportu gazu skroplonego, większość ładunków trafiało do Ameryki Południowej, Afryki, Azji oraz Europy Południowej. Dostawa dla Polski to jedna z pierwszych tego typu transakcji w Europie Północnej. Obok niej, w tym samym dniu amerykańskie LNG za pośrednictwem statku Arctic Discoverer ma trafić do terminalu Gate w holenderskim Rotterdamie.

Podczas czwartkowej konferencji wynikowej PGNiG Maciej Woźniak, wiceprezes spółki ds. handlowych poinformował o kolejnej dostawie, która ma zostać zrealizowana w lipcu. Odmówił przy tym podania dostawcy oraz zakontraktowanego wolumenu. Szczegóły mają zostać podane w najbliższych dniach. Nie wiadomo, czy jest to Cheniere Energy.

 

Mateusz Bałuka

 

Więcej na biznesalert.pl