Laureaci Pereł Biznesu 2011; Wyróżnienie dla Polskiej Żeglugi Morskiej

mar 1, 2012 | Szczecin

PawelSzynkarukWczoraj w gościnnych progach hotelu Novotel w Szczecinie odbyła się kolejna, już ósma, edycja wręczenia Pereł Biznesu. W tym gronie nie zabrakło Polskiej Żeglugi Morskiej, która otrzymała Perłę Biznesu za przetrwanie firmy w burzliwych czasach. Nagrodę odebrał Paweł Szynkaruk, dyrektor naczelny PŻM.
Nagroda główna – statuetka Perła Biznesu dla Erbudu SA Oddział Szczecin
Za dynamiczny wzrost inwestycji w Szczecinie.
Rozwój firmy Erbud w ostatnim roku to spektakularny sukces, mierzony wartością kontraktów budowlanych firmy sięgającą prawie 0,5 miliarda złotych. Firma Erbud jest nam znana z takich przedsięwzięć jak budowa hali widowiskowo-sportowej (na która tak długo czekaliśmy), czy budowa najnowocześniejszego obiektu badawczego ZUT – Centrum Nanotechnologii. Nie sposób wymienić wszystkich przedsięwzięć Erbudu, ale warto zaznaczyć, że firma ta w ostatnim roku zmieniła zasięg swojego działania i z firmy lokalnej stała się operatorem ogólnopolskim, podejmując się wykonawstwa wielkich inwestycji budowlanych m. In.  Poznaniu, Zielonej Górze itp. Wartość kontraktów i śmiała ekspansja rynkowa Erbudu to cechy biznesu, który zadają kłam przekonaniom o kryzysie i niemocy regionalnych firm.  
Wyróżnienie dla firmy Megaron SA za udany debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Megaron to szczecińska firma powstała w 1992 z inkubacji pomysłu biznesowego absolwenta PS Pana Piotra Sikory. Dzisiaj Megaron to spółka akcyjna po udanym debiucie giełdowym z kapitalizacją rynkową o wartości ok. 63,5 mln zł i z blisko 15 proc. udziałem w trudnym rynku gładzi i gipsów szpachlowych.
Wyróżnienie dla Pasieki Fujarskich w Czaplinku za zarejestrowanie w Brukseli pierwszego zachodniopomorskiego produktu regionalnego „Miody drahimskie”. Znane nam wszystkim Miody Drahimskie staną się dzięki temu produktem rozpoznawalnym w całej Europie i utożsamianym z nasza piękną krainą i pięknymi tradycjami pszczelarstwa.
Wyróżnienie dla Zakładów Chemicznych „Police” za sukces gospodarczy w 2011 roku
Sukces „Polic” w roku 2011, to obroty wartości blisko 2 mld zł i zysk finansowy przekraczający 160 mln zł (dane za pierwsze 3 kwartały). Kwoty te są dowodem na skuteczność wdrożonego w Policach programu restrukturyzacji i strategii konsolidacji z Grupą Azoty Tarnów. Należy mieć nadzieję, że rok 2011 zamknął okres niepowodzeń firmy i otworzył przed nią okres prosperity i stabilnego rozwoju w kluczowym holdingu polskiego sektora chemicznego.
Wyróżnienie dla Polskiej Żeglugi Morskiej za zdolność przetrwania firmy armatorskiej w burzliwych czasach. PŻM to jeden z najstarszych symboli Szczecina i gospodarki morskiej w Szczecinie. Firma obchodzi swoje 60lecie, czym udowadnia, że była, jest i będzie ważnym armatorem światowego shippingu, a dla nas szczecinian jest nie tylko ważnym pracodawcą, ale również firmą uosabiającą charakter miasta.

Laureaci Pereł Biznesu 2011 w kategorii OSOBOWOŚĆ 2011
Nagroda główna – statuetka Perła Biznesu dla Moniki Pyszkowskiej, dyrektor Galerii Handlowej Kaskada za przekazanie do użytku Galerii Kaskada, która jest obiektem o istotnym znaczeniu dla biznesowego i architektonicznego  kształtu centrum Szczecina. Nagroda została przyznana głównie za inteligentne wykorzystanie  wcześniejszych krajowych i zagranicznych  doświadczeń menedżerskich, a także za  wspieranie  przedsięwzięć o charakterze charytatywnym na rzecz lokalnej społeczności.
Wyróżnienie dla prof. Artura Bartkowiaka, dyrektora Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie za doprowadzenie  w roku 2011 do utworzenia i dynamicznego rozwoju unikalnej w skali kraju  jednostki naukowo –badawczej i edukacyjnej, zorientowanej na  ścisłe ,efektywne związki z praktyką gospodarczą, w szczególności z  partnerami z branży opakowaniowej, biotechnologicznej i rolno-spożywczej.
Wyróżnienie dla Krzysztofa Bobali, współwłaścicielowi agencji Bono i Bene Sport Centrum za  doprowadzenie do otwarcia w roku 2011 największego w Szczecinie prywatnego centrum sportowego Bene Sport Centrum, a także za wybitny   udział w organizacji turnieju tenisowego Pekao Szczecin  Open oraz  Mistrzostw Europy w Pływaniu.
Wyróżnienie dla Małgorzaty Lis, dyrektor generalnej Międzynarodowych Targów Szczecińskich za wieloletnie , inteligentne zarządzanie  spółką, w tym zwłaszcza za działalność na rzecz  wspierania  rozwoju biznesu poprzez  organizowanie międzynarodowych  imprez targowych, kreowanie wydarzeń i projektów,  ponadto za  szczególną aktywność na rzecz spraw publicznych i lokalnej społeczności m.in. poprzez działalność w Lions Club Jantar.
Wyróżnienie dla Janusza Zalewskiego, właściciela kompleksu wypoczynkowego Sandra Spa w Pogorzelicy i Karpaczu za  działalność na rzecz rozbudowy infrastruktury turystycznej na Wybrzeżu Rewalskim oraz za działalność sponsorską na rzecz piłkarzy Pogoni Szczecin, juniorów wybrzeża rewalskiego, Domu Dziecka w Gryficach oraz turnieju tenisowego aktorów i turystów w Pogorzelicy .

Perły Biznesu 2011
Już po raz ósmy redakcja magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego „Świat Biznesu” przyznała Perły Biznesu – nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego?
Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 1 marca w Hotelu Novotel Centrum w Szczecinie.
Nominowane kandydatury były oceniane  w dwóch kategoriach Osobowość  Biznesu 2011 oraz Wydarzenie Gospodarcze 2011. Główna nagrodę w kategorii Osobowość Biznesu 2011 otrzymała  Monika Pyszkowska, dyrektor Galerii Handlowej Kaskada w Szczecinie. Odebrała ona z rąk redaktora naczelnego Świata Biznesu Włodzimierza Abkowicza  statuetkę Perły Biznesu w formie mankietu z perłową spinką.
Tego samego wieczoru przyznana została nagroda główna w kategorii Wydarzenie Gospodarcze 2011. Tym razem statuetka trafiła do rąk dyrektora Grzegorza Krzywickiego, dyrektora szczecińskiego oddziału Erbud,  za dynamiczny wzrost inwestycji w Szczecinie w 2011 roku.
Kapituła konkursu, w skład której wchodzili zachodniopomorscy naukowcy i publicyści gospodarczy, pod przewodnictwem prof. Anety Zelek, prorektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu przyznała także po cztery wyróżnienia w każdej z kategorii.
Galę ubarwił pokaz najnowszej kolekcji znanej szczecińskiej projektantki mody o europejskim znaczeniu Julii Babich. W części artystycznej Gali z mini recitalem wystąpiła wokalistka jazzowa Sylwia Kowalczyk.
Partnerem głównym wydarzenia była Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Partnerami imprezy byli również: właściciel salonów i serwisów samochodowych Mercedes Mojsiuk oraz Gospodarczy Bank Spółdzielczy z Barlinka.