Ładoga zmieni właściciela?

gru 18, 2013 | Polskie nowości

1adogaSpółka Polsteam Żegluga Szczecińska, należąca do grupy kapitałowej Polskiej Żeglugi Morskiej, ogłosiła przetarg na sprzedaż bądź dzierżawę statku „Ładoga”, który pełni rolę obiektu gastronomiczno-hotelowego. Ewentualny kupiec musi wyłożyć co najmniej 4,1 mln zł, bo taka jest cena wywoławcza statku. Oferty można składać do 20 stycznia 2014 roku.

– Decyzja o sprzedaży lub wydzierżawieniu „Ładogi” związana jest ze zmianą strategii spółki – wyjaśnia Aleksandra Turbaczewska, dyrektor handlowy w Polsteam Żegludze Szczecińskiej. – Chcemy wrócić do rodzimych profili działalności, czyli transportu morskiego i śródlądowego.

Przypomnijmy, że spółka dysponuje też dwoma statkami białej floty: „Odra Queen” i „Peene Queen”. Może będzie ich więcej, bo właśnie o inwestowaniu w rozwój turystyki wodnej myślą władze firmy.

– W tym kierunku się rozwija Szczecin, powstaje tzw. waterfront, zagospodarowuje się Łasztownia, będą nowe mariny i przystanie kajakowe – dodaje A. Turbaczewska. – Dla nas jest to właściwy kierunek i chcemy się w niego wpisać. Jesteśmy nad wodą, społeczeństwo zaczyna nad nią wracać, m.in. dzięki działaniom władz miasta i regionu.

Szefostwo spółki zaznacza, że gastronomia i transport wodny kierowane są do różnych grup klientów, więc choćby działalność marketingowo-sprzedażowa wymaga osobnych zabiegów, np. udziału w innych targach. Nie oznacza to jednak, że chce się pozbyć „Ładogi” za wszelką cenę.

– To kwestia sprawdzenia, wysondowania rynku – mówi Krzysztof Linek, prezes Polsteam Żeglugi Szczecińskiej. – Obiekt ma swoją klasę, wypracowaną markę i klientelę. Warto, by nawet po przejściu w inne ręce to wszystko się zachowało i było kontynuowane.

Taką nadzieję mają stali bywalcy „Ładogi”. Mimo wysokich cen (m.in. ze względu na koszty utrzymania obiektu na wodzie), przez lata statek dorobił się wiernych gości. Na przykład co roku święta Bożego Narodzenia spędza tu kilka szkockich małżeństw. Przybywa wielu turystów ze Skandynawii i Niemiec, często pracowników branży morskiej. Odbywają się spotkania biznesowe i towarzyskie, uroczystości rodzinne itp. Właśnie trwa sezon spotkań wigilijnych.

– Uroczyste kolacje wigilijne już tradycyjnie organizujemy na „Ładodze” – mówi Marceli Stelmaszczuk, przewodniczący Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich w Szczecinie. – To wyjątkowe miejsce, podkreślające morskość miasta.

Niezależnie od wyniku przetargu, „Ładoga” nie zamknie podwoi – ma gotowy plan działalności na pierwszy kwartał 2014 roku. Dodajmy, że po niedawnej redukcji etatów pracuje na niej na stałe 25 osób.

Elżbieta KUBOWSKA

 

Źródło: 24kurier.pl