Krzysztof Soska: „Postawiliśmy na tę imprezę jako na najważniejszą dla naszego miasta”

lis 7, 2012 | Uncategorised

pJuż w przyszłym roku nasze miasto po raz kolejny znajdzie się w centrum żeglarskiego świata. W dniach 3-6 sierpnia w Szczecinie odbędzie się finał regat The Tall Ships Races 2013! Podczas imprezy do Szczecina przypłynąć może nawet 120 jachtów i żaglowców. Przewidujemy, że nasze miasto odwiedzą setki tysięcy turystów. Bez wątpienia będzie to niezwykle ważne wydarzenie w historii Szczecina. Finał TTSR to również idealna okazja do promocji miasta.  Spodziewamy się, że w naszym porcie zacumują m.in.:

SHABAB OMAN z Omanu
DAR MŁODZIEŻY z Polski
MIR z Rosji
SEDOV z Rosji
KRUZENSHTERN z Rosji
CUAUHTEMOC z Meksyku
LIBERTAD z Argentyny
ORP  ISKRA z Polski
POGORIA z Polski
FRYDERYK CHOPIN z Polski
KAPITAN BORCHARDT (1918) z Polski
DANMARK z Danii
WYLDE SWAN (1920) z Holandii
GULDEN  LEEUW z Holandii
ZAWISZA CZARNY z Polski
BALTIC BEAUTY (1926), ze Szwecji
JOANNA SATURNA (1903) ze Szwecji
BLACK DIAMOND of DURHAM z Wielkiej Brytanii
PROLIFIC z Norwegii oraz WYVERN z Norwegii.

Jachty cumować będą przy nabrzeżach: Pasażerskim, Bulwarze Wały Chrobrego, Akademii Morskiej, Wieleckim, Starówka oraz przy części Nabrzeża Bułgarskiego. Każdego dnia finału odbywać się będą wydarzenia artystyczne towarzyszące regatom. Na scenach ustawionych na Wałach Chrobrego i Łasztowni zaplanowano wiele wydarzeń artystycznych, w tym koncerty gwiazd muzyki, folkowe widowiska muzyczno-taneczne, występ szczecińskich filharmoników oraz pokazy szantowe. Jedną z imprez towarzyszących regatom będzie występ gwiazdy światowego formatu. Tym samym otworzy cykl wydarzeń związanych z The Tall Ships Races 2013.  Koncert odbędzie się na terenie lotniska Dąbie. Ponadto finał regat przedłużony będzie o VI Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni PYROMAGIC 2013 i festiwal muzyki elektronicznej Szczecin Music Live 2013. Podczas imprezy odbędzie się także tradycyjna parada załóg, która przejdzie ulicami miasta drugiego dnia finału. Barwny korowód marynarzy rozpocznie się na Wałach Chrobrego, a zakończy w Teatrze Letnim w Parku Kasprowicza. Tam odbędzie się koncert oraz oficjalne wręczenie nagród dla za regaty. Szczeciński finał TTSR 2013 jest metą zmagań największych żaglowców świata. Regaty rozpoczną się 4 lipca 2013 roku w Aarhus w Danii. Stamtąd jednostki wyruszą do Helsinek, a następnie do Rygi. Finał The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie został objęty patronatem honorowym Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze miasto będzie gospodarzem regat po raz drugi. Podczas finału The Tall Ships Races w 2007 roku do Szczecina zawinęły największe i najpiękniejsze żaglowce z całego świata. Na Wałach Chrobrego mogliśmy podziwiać jednostki, takie jak Cuauhtemoc, Lord Nelson, Sedov, Kruzenshtern, Chopin, Dar Młodzieży, czy największy wycieczkowiec świata The World. Na blisko 100 jachtach i żaglowcach do miasta przypłynęło wówczas 3,5 tys. członków załóg z 35 krajów. W tym czasie teren zlotu odwiedziło około 2 mln osób. Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w tym niesamowitym wydarzeniu, stworzono specjalną relację w telewizji oraz w Internecie. Aż 15 mln osób obserwowało teren zlotu przez kamery internetowe. Finał regat w 2007 roku był wielkim sukcesem naszego miasta. O Szczecinie zrobiło się głośno na całym świecie. Dzięki temu już wkrótce największe żaglowce świata odwiedzą nas po raz kolejny podczas  regat TTSR 2013.
 – Postawiliśmy na tę imprezę jako na najważniejszą dla naszego miasta – stwierdził Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecin podczas Salonu Morskiego. Stolicę Pomorza Zachodniego odwiedzi 120
Żaglowców i jachtów. Przewidywana liczba widzów 2,5 mln

(bt)

Zdjęciee: Filip Małynicz