PŻM na minusie

wrz 11, 2013 | PŻM

1pzmpazimPŻM, największy polski armator, po raz pierwszy od lat przynosi straty. Rok 2012 zakończyła 236 mln zł na minusie. To efekt kryzysu w branży transportu morskiego.

Ujemny wynik netto obejmuje całą Grupę Kapitałową PŻM, w skład której wchodzi 116 spółek – m.in. licząca 76 statków flota, armator żeglugi promowej Unity Line czy kompleks biurowy Pazim. Sama PŻM, która ma statut przedsiębiorstwa państwowego, miała 10,7 mln zł zysku netto.

Polska Żegluga Morska ma zły wynik finansowy po raz pierwszy od wielu lat. – Nie powinien on zachwiać pozycją armatora – mówi Krzysztof Gogol. Rzecznik PŻM dodaje, że w ciągu ostatnich lat wypracowano 800 milionów zysku i teraz firma korzysta z tej nadwyżki.11117861wykrespzm

Kryzys w przewozach morskich spowodował, że upadło wielu znanych armatorów na świecie. Część z nich wykazuje też gigantyczne straty. Na świecie jest za dużo statków i za mało zleceń – mówią eksperci, a rzecznik PŻM Krzysztof Gogol uspokaja. – Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o wypłatę wynagrodzeń. W ubiegłym roku kupiliśmy 13 statków i są one spłacane – zapewnia Gogol.