Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego

sty 30, 2013 | Polskie nowości

1ewaTrwają prace, związane z budową Krajowego Systemu Bezpieczeństwa Morskiego, współfinansowaną przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 – 2013.

W ramach budowy KSBM, w ubiegłym tygodniu na szczycie elewatora „Ewa” posadowiono pierwszą z trzynastu nowych stacji radarowych, przeznaczonych dla nowej infrastruktury systemu kontroli ruchu statków VTS, w obszarze działania Urzędu Morskiego w Szczecinie. Nowa struktura techniczna VTS będzie wyposażona w trzynaście nowych radarów, trzynaście profesjonalnych kamer, trzy pełne stacje hydro-meteo, dwie stacje meteo oraz inne sensory, niezbędne do funkcjonowania systemu. Osiem stacji radarowych znajdzie się w dotychczasowych lokalizacjach, pięć powstanie od podstaw, w nowych lokalizacjach. Jedną z nich będzie stacja radarowa na wyspie Chełminek, która zostanie zamontowana na specjalnie w tym celu budowanej trzydziestometrowej wieży. Wartość infrastruktury powstającej w rejonie kompetencji terytorialnej Urzędu Morskiego w Szczecinie to ok. 25 milionów złotych.
Budowa Krajowego Systemu Bezpieczeństwa Morskiego jest realizowana przez Urząd Morski w Gdyni (koordynator i beneficjent projektu), we współpracy z Urzędami Morskimi w Szczecinie i w Słupsku oraz z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni.

www.ums.gov.pl/