Konstrukcja z EPG w drodze na Morze Północne

lut 2, 2017 | Polskie nowości

20160331 110649 3

1 lutego w Energomontażu-Północ Gdynia odbył się załadunek części modułu mieszkalnego przeznaczonego na pole Johan Sverdrup. Na pokładzie statku MERI, służącego do transportu wielkogabarytowych elementów, konstrukcja popłynęła do klienta.

Wykonana konstrukcja waży około 1000 ton, a jej wymiary wynoszą 55 x 40 m. Platforma, na którą trafi element z EPG, będzie jedną z największych na Morzu Północnym – powiedział Bartłomiej Kwiatek, kierownik projektu. Podczas operacji załadunku w pierwszej kolejności gigantyczna konstrukcja została podniesiona o 2,5 m, na wysokość 4,3 m, a następnie, przy pomocy hydraulicznego systemu ślizgowego, została umieszczona na pokładzie statku MERI.

Jest to jeden z trzech dużych modułów, jakie Energomontaż-Północ Gdynia wykonuje na zamówienie konsorcjum K2JV ANS (joint venture Kvaerner Stord i Kellog Brown & Root). Łącznie wszystkie konstrukcje, które Energomontaż-Północ Gdynia wykona na pole Johan Sverdrup, będą ważyły aż 2 800 ton!

Pole Johan Sverdrup położone jest na Morzu Północnym, w odległości około 140 km na zachód od Stavanger. Należy do 5 największych pól, jakie kiedykolwiek zostały odkryte na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wstępne szacunki zakładają, że możliwości produkcyjne pola wynoszą około 550-650 tys. baryłek ropy dziennie, co stanowi około 40% łącznego wydobycia w tym rejonie.

Obecnie w Energomontażu-Północ Gdynia trwają także prace przy realizacji innych zleceń. 

W Gdyni powstają m.in. platformy zewnętrzne na duńską farmę wiatrową Arkona oraz podwodne konstrukcje do załadunku gazu na statek. 

 

MSTFI