Konferencja Navirail w Szczecinie

paź 18, 2017 | Polskie nowości

dscf8144 800x533

Chcemy by zespół portów Szczecin i Świnoujście był liderem na Bałtyku. By tak się stało, warunkiem koniecznym jest dobre skomunikowanie naszych portów z zapleczem, w tym szczególnie z wykorzystaniem kolei i żeglugi śródlądowej – powiedział Dariusz Słaboszewski – prezes ZMPSiŚ SA otwierając dwudniową konferencję „Navirail” w Szczecinie. Gościem honorowym wydarzenia był Jerzy Materna – sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Minister w swoim wystąpieniu podkreślił cel, jaki przyświecał powołaniu resortu. Wskazał, iż użeglownienie dróg wodnych w Polsce ma priorytetowy charakter dla polskiego rządu, czego wyrazem jest m.in. ratyfikacja przez nasz kraj konwencji AGN (Europejskie Porozumienie w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Znaczeniu Międzynarodowym) sporządzonej w Genewie 19 stycznia 1996 r. 

Konferencja odbywa się w dniach 18-19 października br. Towarzyszą jej liczne debaty. Podczas pierwszej z nich dyskutowano o znaczeniu portów w Szczecinie i Świnoujściu dla Europy Środkowo-Wschodniej. W jej trakcie wiele uwagi poświęcono projektowi pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m i efektom jakie ta inwestycja przyniesie obu portom, jak również inwestycjom infrastrukturalnym jakie w portach w niedalekim czasie zostaną wykonane. W Szczecinie obejmą one rejony Kanału Dębickiego oraz Basenu Kaszubskiego.

Dalsze dyskusje koncentrować się będą wokół takich tematów, jak efektywność ekonomiczna współczesnych łańcuchów transportowych oraz inwestycje w infrastrukturę stymulatorem gospodarki.

Drugi dzień konferencji obejmie zagadnienia związane działaniem służb kontrolnych i podatkowych w portach. Mowa będzie o innowacyjności w gospodarce morskiej oraz o obsłudze interesariuszy portu i wprowadzanych w tym obszarze ułatwieniach administracyjnych dedykowanych przedsiębiorcom.  (Monika Woźniak-Lewandowska)

 

fot. mgm.gov.pl